سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 22430 منتشر شده در مورخ: 1396/8/25 ساعت: 09:56 گروه: صفحه نخست  
چه کسی زلزله کرمانشاه را میز محاکمه کرد؟!

چه کسی زلزله کرمانشاه را میز محاکمه کرد؟!

جهانگیری اول بار پس از زلزله میز محاکمه را وسط گذاشت و روحانی سپس آن را با خود به کرمانشاه برد

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم ؛

در حالی که در روند کمک به حادثه دیدگان زلزله کرمانشاه به خاطر کشمکش‌های سیاسی و برخی سوءمدیریت‌ها مشکلاتی نیز دیده می‌شود، روز گذشته رئیس‌جمهور خواستار آن شده که این واقعه به میز محاکمه تبدیل نشود.  البته روحانی روزی که به کرمانشاه سفر کرد، خود به نوعی میز محاکمه را هم با خود به آنجا برد.  ‌
 
میز محاکمه  را  برای نخستین بار‌ اسحاق جهانگیری معاون اول خود روحانی ‌وسط گذاشت. جایی که وی تنها ساعتی بعد از وقوع زلزله که هنوز ابعاد واقعی آن رخ ننموده بود، مدعی شد که «بیشتر خانه‌های تخریب شده در استان کرمانشاه متعلق به مسکن مهر بوده است!» پس از این گفته‌ها بود که رسانه‌های نزدیک به دولت نیز با خط گرفتن از جمله اسحاق جهانگیری، خط اصلی خبر را به جای تشویق مسئولان و مردم به امداد رسانی و کاهش آلام مصیبت دیدگان به سمت معرفی مقصر بردند و اصل این واقعه تلخ و آنچه در این شب‌ها بر مردم آسیب دیده غرب کشور می‌گذرد، در حاشیه قرار گرفت. 
 
به گزارش جوان، ‌رئیس‌جمهور ‌ هنگام حضور در مناطق آسیب دیده ‌ پروژه‌ای را  که حالا میز محاکمه می‌نامد دنبال و در جمع مردم عنوان کرد «در این حادثه برخی ساختمان‌هایی که به صورت تعاونی و دولتی ساخته شده و از عمر احداث آنها زمان کمی می‌گذرد، تخریب و دچار حادثه شده‌اند». رئیس‌جمهور در ستاد بحران استان نیز گفت«وقتی به سر پل ذهاب رفتیم دیدیم که چگونه خانه‌های مردم که در کنار خانه‌های مسکن مهر بود حتی شیشه‌هایش هم نشکسته بود اما خانه‌های مسکن مهر تخریب شده بودند.»  جالب آنجا بود که این سیاسی کاری چهره‌های دولتی در خصوص زلزله کرمانشاه با اعتراض چهره‌های اصلاح طلب نیز همراه شده است. جایی که عبدالله رمضانزاده به گفته‌های وزیر راه و شهرسازی در خصوص مسکن مهر می‌تازد و در توئیتر خود می‌نویسد: «جناب آخوندی! فقط مسکن مهر نیست. بیمارستان سرپل ذهاب که کارفرمایش وزارتخانه شماست هم کاملاً تخریب شده. » حال فارغ از اینکه در این پروژه حق با چه کسی است، باید امیدوار بود که گفته‌های روز گذشته رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت ‌ آبی بر آتش سیاسی کاری زلزله کرمانشاه شود. اتفاقی که می‌تواند تمرکز همگان را به موضوع رفع آلام و رنج‌های هموطنان آسیب دیده معطوف کند. اگرچه نیاز است در موقعیت مناسب و فارغ از هر سیاسی کاری و بر اساس یک کار دقیق کارشناسی کیفیت ساخت پروژه مسکن مهر و میزان تأثیرش در خسارت‌های این زلزله مورد ارزیابی قرار بگیرد و با خاطیان نیز برخورد صورت پذیرد. 
   
فروریختن ساختمان دولتی نشان دهنده فساد است
بر این اساس، حسن روحانی در اولین جلسه هیئت دولت پس از حادثه تلخ زلزله کرمانشاه، به موضوع ریزش ساختمان‌های دولتی در این حادثه اشاره کرد و افزود: اینکه خانه ساخته خود مردم در منطقه سرپل ذهاب سالم مانده و در مقابل یک ساختمان دولتی فرو ریخته، نشان‌دهنده وقوع فساد در این زمینه است و مشخص است که در بخش پیمانکاری ساخت و‌ساز فساد وجود داشته است.  رئیس‌جمهور همچنین از تلاش‌ها و فداکاری همه دستگاه‌های دولتی و نظامی که به صحنه امداد و کمک‌رسانی وارد شدند، تشکر کرد.  وی به نیاز حدود 30 هزار خانه شهری و روستایی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه برای بازسازی و ترمیم اشاره کرد و گفت: همه باید در این زمینه کمک کنند. اما مسئولیت اصلی در استقرار موقت و دائمی مردم زلزله‌زده، بنیاد مسکن است و خواهش می‌کنم که کارهای موازی در این زمینه صورت نگیرد و هر کسی که قصد کمک دارد، آن را در اختیار بنیاد مسکن قرار دهد.  روحانی به خواسته‌های ساکنان مناطق زلزله‌زده از مسئولین اشاره کرد  و یادآور شد: دیروز مردم با صبر، متانت و ادب و بسیار منطقی خواسته‌های اولیه خود را مطرح کردند و وظیفه داریم که به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنیم. 
 
روحانی سپس ادامه داد که باید در کنار قدرت ملی، وحدت ملی را هم مستحکم کنیم. امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت و همدلی هستیم و باید از حوادثی مانند زلزله برای وحدت بیشتر استفاده کرد نه برای تفرقه و ایجاد اختلاف و دودستگی. وقوع حوادثی طبیعی میز محاکمه نیست که در آن همدیگر را پای آن کشانده و به محاکمه بکشانیم، بلکه چنین اتفاقاتی زمان یاری و کمک و همدلی بیشتر مردم و انسجام و وحدت است.  رئیس‌جمهور همچنین با تجلیل از هوانیروز و امداد هوایی در رسیدگی به آسیب‌دیدگان گفت: در مواقعی مانند زلزله که جاده‌ها مسدود می‌شوند امداد هوایی جایگاه بسیار ارزشمندی دارد و از همه کسانی که در این زمینه تلاش کردند، و تمام نیروهای مسلح اعم از ارتش و سپاه، صمیمانه تشکر می‌کنم. 
 
حسن روحانی همچنین با قدردانی از بیانات و تأکیدات رهبر معظم انقلاب در زمینه رسیدگی به آسیب‌دیدگان، گفت: دولت با تمام وجود تأکیدات ایشان را مورد توجه قرار خواهد داد. 
   
آتش‌افروزی محصول حضور امریکا در منطقه
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط حساس منطقه و لزوم هوشیاری در چنین شرایطی اشاره و عنوان کرد که امروز شرایط منطقه از هر زمان دیگری حساس‌تر شده است و ضرورت دارد در مقابل آن هوشیار باشیم. 
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه پیش از این عده‌ای در منطقه چنین تصور می‌کردند که با حضور قدرت‌های بزرگ، امنیت در منطقه مستقر می‌شود و بنابراین بعضی به انگلیس و امریکا و قدرت‌های خارجی تکیه کرده بودند، اظهارکرد: امروز همه به طور کامل مشاهده کردند که حضور قدرت‌های خارجی هیچ فایده‌ای برای منطقه نداشته است.  روحانی ادامه داد: قدرت‌های خارجی از حضور در منطقه صرفاً برای بازارگرمی به منظور فروش‌ سلاح‌های خود و زمینه مناسب برای دخالت در بازار منطقه و بازی با قیمت نفت استفاده و اهداف سوء خود را در این زمینه‌ها دنبال کردند و هیچ‌گاه حضور آنها به نفع مردم منطقه نبوده و به جز دردسر و گرفتاری هیچ نتیجه‌ای نداشته است. 
 
وی با یادآوری اینکه هر زمان که مقامات امریکایی به منطقه آمده‌اند، بلافاصله پس از آن، آتش جنگ و تنش در بخشی از منطقه شعله‌ور شده است، تصریح کرد: با دخالت قدرت‌های خارجی جنگ‌های بزرگی در عراق، افغانستان و ‌سوریه به وقوع پیوسته و یمن به هم ریخته است.  وی افزود: آیا کسی هست که به فکر مردم یمن باشد و ادای انسانیت کند؟ مردم بی‌دفاع یمن چندین سال است که با مشکلات ناشی از بیماری، فقر و بمباران‌های مستمر دست و پنجه نرم می‌کند. به چه علت کشوری که مسلمان است و خود را خادم حرمین می‌داند، اینگونه مردم بی‌گناه و مسلمان یمن را تحت فشار قرار داده و اظهار تأسف و پشیمانی هم نکرده و همچنان به جنایت‌هایش ادامه می‌دهد.  رئیس‌جمهوری ادامه داد: در مقابل این جنایات، سازمان ملل سکوت کرده و هیچ موضع قاطع و الزام‌آوری اتخاذ نمی‌کند و قدرت‌های غربی نیز از اینگونه جنایات حمایت می‌کنند.  
    
درخواست عربستان از اسرائیل برای حمله به لبنان شرم‌آور بود 
روحانی مداخله آشکار در کشور مستقلی مثل لبنان را اتفاق بسیار کم‌نظیری در تاریخ دانست و خطاب به مداخله‌کنندگان گفت: شما چه کاره هستید و با اتکا با چه قدرتی چنین اقداماتی انجام می‌دهید تصور می‌کنید که پول تا کجا می‌تواند کارساز باشد.  وی تصریح کرد: اینکه کشور مسلمانی در منطقه از رژیم صهیونیستی بخواهد و به آن التماس کند که مردم لبنان را بمباران کند بسیار شرم‌آور و خجالت‌آور است.  رئیس‌جمهوری تأکید کرد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران بخواهید یا نخواهید حامی مظلومان بوده و خواهیم ماند.  روحانی در ادامه با تأکید بر ضرورت تقویت قدرت ملی کشور، اظهار کرد: بخشی از قدرت ملی در حوزه نظامی است، بخشی مردمی، بخشی سیاسی و بخشی اقتصادی است و هر آنچه به قدرت ملی ما منتهی می‌شود، باید تقویت گردد.
twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
منبع: جهان نیوز
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

صادرات ۱۱ میلیون دلاری آدامس در مقابل واردات ۲ میلیون دلاری/ مردم چه کشور‌هایی آدامس ایرانی می جوند؟ + جدول

زمان اعلام سینماهای جشنواره فجر36

سرزمین خورشید با ملودی‌های جهانی روی صحنه می‌رود

میل نقدینه خواهی در جامعه به 2.4 درصد با گسترش بانکداری الکترونیک کاهش یافت

پوستر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد

احیای بخش «تجلی اراده ملی» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

حیدریان: تلاش برگزارکنندگان جشنواره فیلم فجر، دوری از حاشیه و توجه به اصل است

ارسال بیش از140فیلم کوتاه در بخش بین الملل در طول 3هفته/جشنواره سیمرغ بزرگترین رویداد فرهنگی در دانشگاه ها است

ادامه موج محکومیت‌های جهانی علیه تصمیم ترامپ

محمدمهدی عسگرپور دبیر تخصصی بخش فیلم جشنواره بین المللی سیمرغ شد

وضعیت بازار ارز؛ از افزایش تا تک نرخی شدن

بیست و هفتمین کنگره سالانه چشم پزشکی ایران برگزار شد

گزارش مراسم بزرگداشت و رونمایی از جایزه صدا برداری ناصر فرهودی+عکس

راهبابی «جاده قیدار» به سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

تمدید بخش مسابقه جشنواره هنری پارسی‌زبانان اروپا

غار سم دومین غارعمیق و خطرناک ایران

۶۰۰۰ خانواده سالانه در تصادفات بی‌سرپرست می‌شوند

وقتی زلزله را با بمباران اشتباه گرفتم

اعمال روزهای پایانی ماه صفر

افزایش حجم مغز با ورزش

8 معجزه درمانی آب عسل برای بدن +اینفوگرافیک

مردی که 22 نفر از اقوامش را در زلزله کرمانشاه از دست داد

از بغض‌های فروخورده تا نوشیدن غیرمعمول آب+تصاویر

۱۱ اتفاقی که با حذف گوشت قرمز در بدن می افتد

مهم‌ترین نیاز زلزله‌زدگان کرمانشاه

تشبیه نجفی به قالیباف!

آمار تعداد مصدومان و کشته شدگان زلزله کرمانشاه در حال افزایش است.

چه کسانی مسئول جان مردم در زلزله هستند؟

صبح بدون تحریم چگونه به «دیوانگی» ختم شد؟

ساماندهی کمپ‌های ترک اعتیاد غیر مجاز

پربیننده ترین ها
سرزمین خورشید با ملودی‌های جهانی روی صحنه می‌رود
گزارش مراسم بزرگداشت و رونمایی از جایزه صدا برداری ناصر فرهودی+عکس
صادرات ۱۱ میلیون دلاری آدامس در مقابل واردات ۲ میلیون دلاری/ مردم چه کشور‌هایی آدامس ایرانی می جوند؟ + جدول
پوستر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد
بیست و هفتمین کنگره سالانه چشم پزشکی ایران برگزار شد
میل نقدینه خواهی در جامعه به 2.4 درصد با گسترش بانکداری الکترونیک کاهش یافت
احیای بخش «تجلی اراده ملی» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر
حیدریان: تلاش برگزارکنندگان جشنواره فیلم فجر، دوری از حاشیه و توجه به اصل است
ارسال بیش از140فیلم کوتاه در بخش بین الملل در طول 3هفته/جشنواره سیمرغ بزرگترین رویداد فرهنگی در دانشگاه ها است
محمدمهدی عسگرپور دبیر تخصصی بخش فیلم جشنواره بین المللی سیمرغ شد
وضعیت بازار ارز؛ از افزایش تا تک نرخی شدن
اعلام پایتختی قدس نشانه عجز است
تصویب لایحه بودجه ۹۷ در هیات دولت
علی جنتی: دولت ما فَربه و کم‌خاصیت است
هر خانه ۳ بیکار دارد؛ برای ایجاد شغل باید سوخت را گران کنیم!
رئیس محترم دستگاه قضا به این سوال لطفا پاسخ بدهند/ آیا منظور رهبری از «کاری که باید» همین 59 پرونده بود!؟
زمان اعلام سینماهای جشنواره فجر36
ادامه موج محکومیت‌های جهانی علیه تصمیم ترامپ
افزایش قیمتِ برنجِ خارجی
  • 5
  • :
  • 3
  • :
  • 59
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید
Page Generated in 0/3492 sec