سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 42568 منتشر شده در مورخ: 1396/11/2 ساعت: 08:33 گروه: اجتماعی  
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی صدای دانشگاه در حل چالش های اجتماعی است/برگزاری اولین جشنواره ملی قدردانی از پایا نامه های برتر علوم انسانی در زمینه تولید و اشتغال
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اعلام کرد؛

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی صدای دانشگاه در حل چالش های اجتماعی است/برگزاری اولین جشنواره ملی قدردانی از پایا نامه های برتر علوم انسانی در زمینه تولید و اشتغال

دکترقبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اهمیت حرکت های علمی در توسعه اشتغال گفت: «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی صدای دانشگاه در حل چالش های اجتماعی است.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم،نشست خبری «اولین جشنواره ملی قدردانی از پایا نامه های برتر علوم انسانی در زمینه تولید و اشتغال»، صبح امروز یکشنیه اول بهمن 96،با حضور رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی،محمدعلی معتضیان دبیر اجرایی و دکتر سمیه توخیدلو دبیرعلمی همایش ، جمعی از اصحاب رسانه،برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ایرانیان،در ابتدای این نشست، دکتر قبادی، رئیس پژوهشگاه، با تاکید بر آموزه های اسلامی در مورد تامین معیشت گفت: «علم جنبه های مختلف دارد و از یک جنبه مقدمه توسعه است همانطور که توسعه موجب اشتغال پایدار می شود.»
وی با توجه به نامگذاری سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل طی دو سال گذشته توسط مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: موضوع تولید و اشتغال مساله مند و به تدریج راهکارهای آن هم مشخص تر شده است.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به مسئولیت مشترک در این امر ملی گفت: پژوهشگاه اراده دارد این مسیر را در سال های بعد ادامه داده، نگاه کاربردی نسبت به ظرفیت و وظایف خود داشته باشد و وارد چالش های جدی شود.
قبادی بر بهره گیری از ظرفیت دانشگاه ها برای تولید و اشتغال تأکید کرد و یادآور شد: «نگاه علمی عامل توسعه تشکیل نهادهای دانشی و شرکت های دانش بنیان است که می توانند توسعه پایدار و تولید اشتغال را به صورت منطقی و مستمر رونق بدهد.

استاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اهمیت حرکت های علمی در توسعه اشتغال گفت: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی صدای دانشگاه در حل چالش های اجتماعی است.
وی به آمار بیکاری دانش آموخته ها اشاره کرد و گفت: در شرایطی که 24 درصد دانش آموخته های مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد بیکار هستند، جشنواره تقدیر از بهترین پایان نامه های علوم انسانی در تولید و اشتغال نقطه عطفی است که تلاش های دانشجویی در این زمینه را قدر می شناسد.
دکتر قبادی همچنین با اشاره به آمار 50 درصدی دانشجویان علوم انسانی از مجموع حدود 4 میلیون دانشجوی کشور و غفلت از ظرفیت های علوم انسانی در اشتغالزایی توضیح داد: «مهارت افزایی در رشته های مختلف علوم انسانی می تواند به تولید فرصت های شغلی منجر شود؛ همانطور که مثلا در رشته ادبیات فارسی مهارت هایی در زمینه ویرایش محتوایی و زبانی متون مختلف علمی و غیره، برقراری ارتباط میان هنرهای نمایشی و ادبیات و نظایر آن دانش آموخته های این رشته را به شغل های جدید معرفی می کند.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به مشارکت نهادهای مختلف از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، برای برگزاری این جشنواره افزود: در این جشنواره ضمن جوایز نقدی، برگزیدگان می توانند از فرصت مطالعات پسادکتری و فرصت های پژوهشی مختلف در گروه های پژوهشگاه برخوردار شوند؛ ضمن اینکه اعطای گرنت (پژوهانه) نیز از دیگر جوایزی است که برای آنها در نظر گرفته ایم.
دکتر سمیه توحیدلو، دبیر علمی این جشنواره در بخشی از این نشست گفت: تا امروز 100 پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری مرتبط به دست دبیرخانه رسیده است اما از آنجا که مخاطبان ما که طی سال های 86 تا 96 دانشجو بوده اند امروزه دیگر دانشجو نیستند، دبیرخانه با کمک مجموعه هایی مانند ایرانداک (پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران) و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، پایان نامه های تالیفی را پایش و 400 عنوان را در این زمینه شناسایی کرده است.
دکتر توحیدلو ادامه داد: پایان نامه ها در 4 کارگروه ،رشته های علوم اقتصادی و مدیریت، علوم اجتماعی، مطالعات فرهنگی و ارتباطات، گروه تاریخ، جغرافیا، حقوق و علوم انسانی و ادبیات، هنر و فلسفه بررسی می شوند.
وی با اشاره به همکاری دانشگاه ها در روند پایش پایان نامه ها و رساله های مرتبط در این زمینه گفت: از دانشگاه ها خواسته ایم پایان نامه های برتر خود را هر سال به ما معرفی کنند و برای بهترین دانشگاه ها و پژوهشگاه ها نیز جوایزی در نظر گرفته ایم.
توحیدلو اضافه کرد: در مجموع از 103 عنوان پایان نامه و رساله ای که به دبیرخانه رسیده است، 63 اثر در مقطع کارشناسی ارشد، 35 اثر در دکتری، 49 اثر در هر دو حوزه از طریق دانشگاه های دولتی معرفی شده اند، 16 عنوان از دانشگاه پیام نور و 35 اثر در دانشگاه آزاد در میان آثار وجود دارد.
وی به محورهای انتخاب برترین پایان نامه ها و رساله ها اشاره کرد و گفت: تاثیر دانش بر اشتغال، بررسی ارتباط صادرات نفتی و غیرنفتی و اشتغال، نقش آموزش های غیرنفتی بر تولید، از جمله محورهایی است که در پایان نامه ها مد نظر بوده اند و قصد داریم با خوانش، پایش و معرفی آثاری که در این زمینه مکتوب شده اند توجه دستگاه های اجرایی را به استفاده از این ظرفیت ها جلب کنیم.
دبیر علمی این جشنواره در پایان با اعلام زمان برگزاری اختتامیه افزود:دبیرخانه تا 15 بهمن پذیرای پایان نامه ها و رساله های مرتبط است، مراسم اختتامیه 22 اسفند برگزار می شود.
وی در پاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه چه تعداد از آثار تقدیر شده و جایزه دریافت می کنند، گفت: همه آثاری که ارزشمند هستند در 4 کارگروه یادشده تقدیر می شوند و تعداد آثار برتر به نتیجه داوری ها بستگی دارد.

محمدعلی معتضدیان، دبیر اجرایی این جشنواره، در بخش دیگری از این نشست خبری، با بیان اینکه دبیرخانه تاکنون 103 رساله و پایان‌نامه دریافت کرده است، گفت:« 65 اثر مربوط به مقطع کارشناسی‌ارشد و 38 اثر رساله دکتری بوده است.

وی در یک تقسیم‌بندی دیگر از آثار دریافت شده اظهار داشت: 49 اثر در هر دو مقطع ارشد و دکتری از دانشگاه‌های دولتی، 16 اثر از دانشگاه پیام‌نور و 35 اثر هم از دانشگاه‌های آزاد اسلامی به دبیرخانه ارسال شده است.

لازم به ذکر است، اعضای شورای سیاست‌گذاری این جشنواره، رئیس و معاونان پژوهشگاه علوم‌انسانی، معاون پژوهشی وزارت علوم، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، رؤسای دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام‌نور، علمی‌کاربردی و فرهنگیان و رئیس صندوق حمایت از پژوهشگرا، می باشند.

بنابراین گزارش ؛پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» برای ترغیب دانشجویان، جشنواره تقدیر از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های علوم انسانی در زمینه تولید و اشتغال را اسفندماه 1396 برگزار می‌کند.
این جشنواره شامل دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رشته‌های علوم انسانی می شود که از سال 1386 تا پایان شهریور 1396 از پایان نامه و رساله خود با ویژگی‌های زیر دفاع کرده‌اند:
پایان‌نامه و رساله هایی با پیشنهادهای کاربردی (منتج از پژوهش) در حوزه تولید، اشتغال و کارآفرینی، پایان‌نامه و رساله های دربردارنده پیشنهادهای کاربردی در حوزه سیاست گذاری و ارزیابی سیاست‌های فعلی مرتبط با تولید و اشتغال، پایان نامه یا رساله های آینده پژوهانه یا مرتبط با مطالعات تطبیقی با رویکرد توسعه فرصت‌های اشتغال، پایان‌نامه و رساله های دربردارنده ایده‌هایی هم‌سو با فرهنگ و هویت ایرانی – اسلامی در راستای توسعه فرصت‌های اشتغال، پایان‌نامه و رساله هایی شامل بازآفرینی میراث‌ فرهنگی یا خلق محصولات فرهنگی، متناسب با نیازها و چالش‌های توسعه فرصت های اشتغال.

twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

اطلاعیه شماره 11 بانک آینده درباره افضل توس

وزارت بهداشت جایگاه قیمت‌گذاری ندارد/اتحادیه در حال پیگیری شکایت به دیوان عدالت است

حضور یکی دیگر از هنرمندان سینما و تلویزیون در مدرسه «اُمید آینده» در ساحل خلیج فارس

دستورالعمل‌های دولت برای مدیریت بازار ارز

"مردان ارباب جمشید " گزارش مکتوبی که به مستندتصویری تبدیل شد

سیاست ارزی دولت؛ گامی برای کاهش نگرانی‌ها

فرانکو نرو به ایران می‌آید/ بازیگر مشهور ایتالیا مهمان جشنواره جهانی فیلم فجر

۱۱ فیلم بخش «زنگ هفتم» جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شد/ معرفی آثار ایرانی

جزییاتی از هوشمندسازی کارت‌های جشنواره جهانی فیلم فجر/ ۸ پردیس و ۲ سینما میزبان «زنگ هفتم» می‌شود

حضور ۱۱۰ دانشجو در «دارالفنون»دالفنون جشنواره جهانی فیلم فجر

ضرورت اصلاح نظام بانکی برای حمایت از تولید

حجت الاسلام فلاحتی نماینده ولی‌فقیه در گیلان شد

کتابخانه آفتاب میزبان بیش از 1400 کتابخوان

معرفی برگزیدگان در افتتاحیه هفته هنر انقلاب

آغاز به کار چهارمین هفته هنر انقلاب در تالار سوره حوزه هنری

کتاب جدیدی درباره عباس کیارستمی در جشنواره جهانی فیلم فجر رونمایی می‌شود

کارگردان سرشناس عراقی به جشنواره جهانی فیلم فجر «سفر» می‌کند/ رقابت در «جلوه‌گاه شرق»

میزبان نمایندگانی از همه‌ قاره‌های جهان در جشنواره جهانی فیلم فجر هستیم/ حضور افرادی از جشنواره‌ها و سازمان‌های مطرح سینمایی

کارگاه تهیه‌کنندگی با حضور تهیه‌کننده آثار نوری بیلگه جیلان در جشنواره جهانی فیلم فجر

فیلمبردار آثار ورنر هرتسوگ مهمان جشنواره جهانی فیلم فجر می‌شود

باید نسبت به اقتصاد ملی تعصب داشته باشیم/قبل از انقلاب ۲۰۰ سال قدرت‌های سلطه‌گر بر کشور مسلط بودند/ هیچ کشوری به استقلال ملت ایران نمی‌رسد

اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت/ سه استان دیگر کشور به راه‌آهن سراسری متصل می‌شود/سال نو، سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی

آسیایی‌ها در فجر/ بخش «جلوه‌گاه شرق» با فیلم‌های ۱۲ کشور شکل می‌گیرد

۷ فیلم خارجی مرمت شده در جشنواره جهانی فیلم فجر اکران می‌شود/ از گدار تا وایدا در بخش «بازسازی کلاسیک‌ها»

بیمه "ایران معین "اولین شعبه بیمه‌ایی در بندر شهیدرجایی را راه‌اندازی کرد

«زنگ هفتم» در جشنواره جهانی فیلم فجر به صدا درمی‌آید/ برنامه‌ای ویژه دانش‌آموزان

تکذیب صدور مجوز "پویش شب شنبه ها"از سوی دفتر موسیقی

برپایی بخش «زیتون‌های زخمی» با بیش از ۱۰ فیلم در جشنواره جهانی فیلم فجر

راه اندازی پویش "نه"به"چهارشنبه سوری"خطرناک

تقدیر دبیرکل نهاد از نویسندگان محلی کتابخانه علامه دهخدای تهران

  • 9
  • :
  • 31
  • :
  • 25
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید
Page Generated in 0/3469 sec