سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 52866 منتشر شده در مورخ: 1398/2/14 ساعت: 14:32 گروه: سیاسی  
آب سنگین تولید می‌کنیم؛ بخرید یا نخرید
در دیدار رئیس مجلس با جمعی از فرهنگیان مطرح شد؛

آب سنگین تولید می‌کنیم؛ بخرید یا نخرید

رئیس مجلس گفت: ایران طبق برجام می‌تواند آب سنگین تولید کند و طبق این توافق، خلافی مرتکب نشده است؛ ما آن را تولید می‌کنیم می‌خواهید بخرید یا نخرید

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم،علی لاریجانی در دیدار معلمان نمونه کشوری که عصر امروز در سالن مشروطه برگزار شد، با اشاره به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با فرهنگیان در خصوص لزوم انسجام و وفاق داخلی، گفت: ما با برخی موجودات دردسرساز برای ایران و برای صحنه بین المللی مواجه شدیم و اگرچه ایران منش موقرانه‌ای در دیپلماسی دنبال می‌کند و مانند برخی از جوان‌های منطقه نیست که بدون ارزیابی از شرایط، رفتاری می‌کنند که به آشفته سازی منطقه کمک می‌کند، آن‌ها یک جنگ تمام عیار علیه ایران به راه انداخته اند.

وی افزود: این امر در کل دنیا یک بی انضباطی بین المللی راه انداخته و اگرچه شاید به صورت موقت فوایدی داشته باشد، ولی جایگاه آمریکا را افول می‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملیات روانی آمریکا در قبال ایران از یک سو و فشار اقتصادی او در همه جهات از سوی دیگر، گفت: آثار برخی از رفتار‌های آن‌ها در زمینه تورم و فشار به مردم قابل ملاحظه است، زیرا تحریم نفتی، تحریم بانکی، تحریم حمل و نقل و تحریم صادرات را از همه طرف اعمال کرده اند و با توجه به ارتباطات خود در ساختار‌های بین المللی توانسته اند بر اراده آن‌ها تاثیر بگذارند.

 آمریکا در تحریم نفتی ایران موفق نمی‌شود، ولی عملیات روانی راه می‌اندازد

وی با بیان اینکه آمریکا در تحریم نفتی موفق نمی‌شود و خود او نیز می‌داند، به عملیات روانی این کشور اشاره کرد و افزود: آمریکا دوگونه عملیات روانی را در داخل کشور و در خارج دنبال می‌کند؛ ترامپ تماس خود را با بن سلمان علنی می‌کند و با عملیات روانی به دنبال گرفته شدن شوک بازار است و البته در داخل نیز برخی در دام آن‌ها می‌افتند و همین مسیر را پیگیری می‌کنند که در چنین شرایطی باید با تکیه بر وفاق و انسجام داخلی و پرهیز از مسائل حاشیه ای، کشور را مدیریت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی دشمن بزرگی از همه جهات کیان ملت را هدف قرار داده، باید اختلافات داخلی را حداقل به صورت تاکتیکی کنار گذاشت و اختلاف سلیقه‌ها را در مقابل حمله دشمن کم کرد.

وی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه ایران نمی‌تواند آب سنگین تولید کند، افزود: ما متناسب با برجام خلافی مرتکب نشدیم؛ بنا بود شما مواد غنی سازی شده را از ما بخرید و به جای آن مواد اولیه تحویل دهید، ولی اکنون اگر نمی‌خواهید بخرید، در داخل می‌ماند.

رئیس قوه مقننه از رسانه‌ها خواست در خصوص ساماندهی عملیات روانی دشمن توجیه باشند و روشن گری کنند و گفت: برخی تحرکات دشمن از سر قدرت نیست بلکه با عملیات روانی ناکامی خود را پوشش می‌دهند لذا امیدواریم با توجهاتی که مقام معظم رهبری به عموم ملت ایران دادند زمینه رفع و حل این مشکلات فراهم شود.

 آموزش و پرورش یک امر زیربنایی برای کشور است

رئیس مجلس در ادامه ضمن تبریک هفته معلم و قدردانی از زحمات معلمان و فرهنگیان گفت: طبق گفته مقام معظم رهبری مسئله آموزش و پرورش یک امر زیربنایی برای کشور است؛ همچنان که در کشور‌های دیگر نیز موضوع پراهمیتی است و در حد امنیت ملی کشور‌ها و یک امر حیاتی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع فرهنگیان و تاکید ایشان بر موضوعاتی همچون حفظ منزلت معلمان، مسئله کنکور، اجرای سند تحول، مدارس استعداد‌های درخشان، صیانت از جایگاه دانشگاه فرهنگیان و مهارت آموزی در آموزش و پرورش، افزود: منزلت معلمان موضوع پراهمیتی است و باید به جایگاه اجتماعی آن‌ها توجه کافی داشت؛ گاهی اوقات آن‌ها دلخوری‌هایی دارند همچون اینکه چرا زمانی که مطالبات فرهنگیان پرداخت می‌شود، مسئولان بار‌ها به آن اشاره می‌کنند، ولی در مقابل پرداخت مطالبات دیگر کارکنان دولت حرفی نمی‌زنند.

لاریجانی پیشنهاد داد پرداخت این مطالبات رسانه‌ای نشود و تاکید کرد: باید بسته‌ای تعریف شود که این امور مورد رعایت قرار گیرد و رسانه‌ها نیز توجه کنند که جایگاه معلمان در جامعه با کرامت باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بر توجه مجلس نسبت به بودجه آموزش و پرورش در تدوین بودجه سال ۹۸ اشاره کرد و افزود: با همه مضایقی که در کشور داریم، برای بودجه آموزش و پرورش حدود ۴ هزار میلیارد تومان اضافه شد و از کمیسیون آموزش مجلس خواسته شد که نسبت به معوقات و مطالبات گذشته نیز راهکاری پیدا کند.

وی تاکید کرد: باید رقم دقیق این مطالبات و معوقات مشخص شود تا در جلسه با کمیسیون آموزش مجلس و سازمان برنامه و بودجه به یک وفاقی برسید که راهکاری برای حل این موضوع در یک بازه زمانی مشخص تعریف شود.

 صندوق ذخیره فرهنگیان برای آتیه فرهنگیان فعال شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: این صندوق پشتوانه کار فرهنگیان است و باید برای آتیه آن‌ها فعال شود و اگر پیش از این صدمه دیده، نیاز به جبران دارد.

وی با اشاره به حکمی در بودجه سنواتی مبنی بر اینکه از منابع و امتیازات و شرکت‌های دولتی برای سرپا شدن مجدد صندوق‌هایی از این دست استفاده شود، افزود: وزیر آموزش و پرورش باید این موضوع را جدی بگیرد و ضمن احصاء مشکلات صندوق ذخیره فرهنگیان، برای سرپا کردن این صندوق از امکانات دولتی بهره گیرد تا صندوق از یک قدرت مالی برای تعهدات خود برخوردار شود.

لاریجانی تاکید کرد: فصل استفاده از این حکم بودجه برای صندوق ذخیره فرهنگیان هم‌اکنون است، زیرا بعد‌ها ممکن است این منابع صرف امکانات دیگر شود.

وی خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر در مقام اجرا مشکلی پیدا کردید به مجلس رجوع کنید تا وساطت کنیم نص قانون محقق شود و فرهنگیان از آتیه روشنی برخوردار باشند.

 اذن رهبری برای تجهیز امکانات و تقویت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به کمبود نیروی انسانی در برخی رشته ها، پیشنهاد داد: علی الاصول این کمبود نیرو باید از طریق دانشگاه فرهنگیان تامین شود، ولی اگر زمان ندارید، می‌توان از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دیگر استفاده کرد و با برگزاری دوره‌هایی برای آن‌ها به منظور تعلیم کار آموزشی، نیاز خود را مرتفع کنید.

وی همچین بر ضرورت مهارت آموزی در نظام آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: مسئله اشتغال در شرایط فعلی موضوع بسیار مهمی است و با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بنگاه‌های کوچک، خرد و متوسط از اولویت‌های دولت می‌باشد که با اندک منابعی می‌تواند فعال شود لذا شما هم به این بخش توجه خاص داشته باشید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مجوز از رهبری برای برداشت ۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به منظور تجهیز امکانات فنی و حرفه‌ای و تقویت آموزش‌های فنی و حرفه ای، خواستار اولویت دادن آموزش و پرورش به این مسئله شد و گفت: کشور در بسیاری از زمینه‌ها به افراد متخصص و ماهر احتیاج دارد و اگر می‌خواهید در شرایط فعلی افراد با علاقه وارد بازار کار شوند، به نیاز جامعه و بازار کار توجه کنید.

 طرحی در خصوص کنکور تدوین خواهد شد

وی در ادامه با اشاره به موضوع کنکور و بیانات مقام معظم رهبری در این خصوص، افزود: کنکور در کشور معضلی شده است؛ در جلسه‌ای که به تازگی با دکتر عارف و تعدادی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس و رئیس سازمان سنجش داشتیم در مورد این ایده که چگونه باید استرس دانش آموز در قبال کنکور را کم کرد، صحبت شد، زیرا شیوه کنونی مبتنی بر تست زنی است که افراد را از نخبگی می‌اندازد.

لاریجانی گفت: در این جلسه وفاقی وجود داشت که می‌شود این موضوع را سامان داد و به همین دلیل مرکز پژوهش‌ها به همراه وزارت علوم و سازمان سنجش موظف شدند ظرف یک ماه طرحی را آماده و به مجلس ارائه کنند.

 کنکور بنگاه‌های صیادمآبانه را زیاد کرده است

رئیس قوه مقننه از وزارت آموزش و پرورش خواست این موضوع را که به نظام تعلیم و تربیت در کشور آسیب می‌زند، جدی بگیرد و افزود: به دلیل کنکور، نحوه آموزش و پرورش و خلاقیت آفرینی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در همین راستا بنگاه‌های صیاد مآبانه نیز زیاد شده اند، زیرا روش‌های تست زنی را آموزش می‌دهند که هیچ خاصیتی برای خلاقیت فرد ندارد و در واقع کشتن استعداد‌ها است.

وی گفت: در نامه‌ای که خدمت مقام معظم رهبری نوشتم توضیح دادم که این امر چه صدماتی به نظام تعلیم و تربیت می‌زند و اینگونه تبلیغات چقدر مضر است که ایشان نیز دستوراتی را در این خصوص داشتند و لازم است آموزش و پرورش آن را دنبال کند.

لاریجانی با اشاره به اینکه ساز و کار این امر در مجلس فراهم شده است، تصریح کرد: مؤلفه‌های چنین موضوعی بحث شد و در کمیسیون آموزش مجلس باید سامان بگیرد، زیرا تجربه خوبی در دنیا در این زمینه وجود دارد و امیدواریم سال آینده در جلسه با معلمان، وزیر آموزش و پرورش از حل مسئله کنکور در کشور گزارش دهد.

 پرورش قدرت ابتکار مسئله مهم آموزش و پرورش است

استفاده از افراد دارای اهلیت و معلمان باسابقه برای اداره مدارس و کاهش بار وزارت آموزش و پرورش با وجود مدارس غیرانتفاعی از دیگر موضوعاتی بود که رئیس مجلس به آن اشاره کرد.

لاریجانی همچنین با اشاره به اجرای سند تحول آموزش و پرورش، گفت: باید نیرو‌های متدین و انقلابی تربیت و معاونت پرورشی فعال‌تر شود تا افرادی آگاه و با بصیرت تربیت کند که البته این امر فقط به مدرسه مربوط نیست و کل اجتماع را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه تربیت کودکان باید با شرایط زمانه متناسب باشد، افزود: اگر مؤلفه‌های زمانه تغییر کرد پایه‌های تربیتی باید در آن بستر قرار گیرند.

رئیس قوه مقننه در ادامه بر لزوم افزایش خلاقیت آفرینی در مدارس، اشاره کرد و گفت: مجموعه آثار شهید مطهری حاوی این نکته مهم است که خلاقیت وی در آثارش را نشان می‌دهد و او از مجموعه مباحث اسلامی یک اجتهاد خلاقانه داشته است؛ نظام آموزشی که ابتکار و خلاقیت در آن رشد کند، افرادی مانند شهید مطهری را تحویل جامعه می‌دهد.

 حرف آقای وزیر درست بود؛ تکالیف انبوه، خلاقیت ایجاد نمی‌کند

وی افزود: موضوع پرورش قدرت ابتکار مسئله مهم آموزش و پرورش است، زیرا نظامات آموزش و پرورش در دنیا تغییرات زیادی داشته است.

لاریجانی با اشاره به ایده وزیر آموزش و پرورش مبنی بر کم شدن تکالیف شب دانش آموزان، گفت: این ایده که بسیار هم سر و صدا کرد، ایده خوب و حرف درستی بود، زیرا تکالیف انبوه خلاقیت ایجاد نمی‌کند و وقتی شیوه حفظی در مدارس حاکم باشد، دانش آموز آن را فراموش خواهد کرد، اما اگر شیوه تحقیقی مدنظر قرار گیرد، علاوه بر افزایش اتکاء نفسانی و باروری ذهنی دانش آموز، سیالیت لازم را در سیستم دانش آموزی به وجود می‌آورد.

وی با تاکید بر اینکه معلمان باید بسترساز این شیوه باشند و در این راستا آموزش ببینند، افزود: بیخود در جامعه وزیر آموزش و پرورش را بابت این ایده هو کردند، زیرا این حجم از تکالیف برای دانش آموزان نه تنها کار درستی نیست بلکه در دنیا نیز مرسوم نیست، زیرا باید به دانش آموزان برای تحقیق ماموریت داده شود و در این شرایط است که قوه ابتکار او رشد می‌کند.

لاریجانی گفت: توصیه می‌کنم به جای روش‌های متعارف از روش‌های امروزی برای رشد خلاقیت دانش آموزان استفاده شود.

وی همچنین بر لزوم تقویت حس مسئولیت پذیری از درون آموزش و پرورش و نیز آموزش کار جمعی، تاکید کرد و افزود: در ایران از نظر فرهنگی نقطه ضعفی در خصوص کار جمعی وجود دارد در حالی که باید این امر را از همان کودکی به بچه‌ها آموزش داد؛ مثلا مشاهده می‌شود در ورزش فردی، قهرمان زیاد داریم، اما در ورزش‌های گروهی دچار افول هستیم که چنین موضوعی ریشه فرهنگی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چنین معضلی در اداره کشور و حتی در حوزه سیاست نیز دیده می‌شود، گفت: مشاهده شده کسی که مسئولیتی را در دست می‌گیرد با افتخار می‌گوید که تشکیلاتی نیستم؛ این حرف به آن معنا است که درون یک نهاد مدنی تربیت نشده ام و مشکل همین جا است که کار جمعی در جامعه ما، حسن تلقی نمی‌شود.

در ابتدای این جلسه سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش گزارشی از وضعیت بودجه، نحوه اجرای سند تحول و وضعیت مطالبات و معوقات فرهنگیان ارائه کرد.

همچنین در پایان این جلسه از معلمان نمونه کشوری تقدیر شد.

twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

رئیس هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته اصفهان خواهان انتصاب زدا به عنوان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی شد

برگزاری مراسم شب های قدر در آسایشگاه خیریه کهریزک

خلق رکورد وصول حق بیمه در تاریخ سازمان تامین اجتماعی طی اردیبهشت/ انجام تمامی تعهدات این سازمان در قبال مستمری بگیران

مشکلات نظام پارلمانی بیش از نظام ریاستی است/ ضرورت تحول در مدیریت کشور با حضور جوانان متعهد و حزب اللهی

جوابیه سازمان خصوصی سازی پیرامون حکم جلب به دادرسی رئیس کل این سازمان

ملت ایران در مقابل هیچ قلدری سر فرود نمی آورد

انجام قرعه کشی جشنواره قرض الحسنه پس انداز «اُمید آینده»

پیشرفت جریان شعر انقلاب امیدوارکننده است/ راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم

اعتماد مردم به شبکه‌ بانکی بزرگترین دستاورد روابط عمومی بانکها است

رشد بیش از 19 درصدی پرداخت تسهیلات اعطایی بانک آینده، به بنگاههای تولیدی کوچک و متوسط، در سال 1397

جنگی رخ نخواهد داد/ گزینه قطعی ملت ایران مقاومت است/مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است

راه‌اندازی سامانه نهاب در بانک سرمایه

پوری حسینی: میزان بدهی های استقلال و پرسپولیس روشن شده و قابل محاسبه است

همه قوا و دستگاه ها از اختیارات قانونی کافی برخوردارند

کمک ۴ میلیارد ریالی رهبرمعظم انقلاب برای آزادی زندانیان نیازمند

آغاز مرحله پایانی پرداخت سود سهام عدالت از روز شنبه آینده

راه‌اندازی سرویس رمز اول و دوم یکبار مصرف کارت در بانک ایران زمین

پیشتازی بانک سینا در پذیرش ضمانت نامه های بانکی

بانک ملی ایران را در «تور مجازی» ببینید

کمک 1.1 میلیارد تومانی کاربران «بله» به سیل زدگان

حضورمدیرعامل بانک کشاورزی در مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به مشکلات کشاورزان

ملت ایران قدر انقلاب را دانست، به استکبار اعتماد نکرد و پیشرفت کرد

امکان پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی از طریق حساب های بانک سرمایه

برندگان سیزده میلیارد و چهارصد و پنجاه میلیون ریال جایزه مشخص شدند

ارزش کار معلم با معیار مادی قابل مقایسه نیست

آب سنگین تولید می‌کنیم؛ بخرید یا نخرید

طرح همراز باشگاه مشتریان بانک سینا تمدید شد

انتصابات بیمه کوثر

ملت متحد باشد، توطئه‌های دشمن به ضرر خود او تمام خواهد شد/ غربی‌ها با سند ۲۰۳۰ بدنبال تربیت سرباز از دانش‌آموزان ما برای خودشان هستند

تروریست‌ترین کشور امروز امریکاست/اتصال راه آهن و بزرگترین طرح آبی در استان کرمانشاه بهترین زمینه برای توسعه اشتغال است

قرار گرفتن قطار بانک صادرات ایران در ریل اصلی

مسابقه عکس اینستاگرامی بانک سرمایه به مناسبت روز معلم

نظام بانکی نقش مهمی در تحقق شعار سال دارد

راه‌اندازی سامانه نهاب در بانک ایران زمین

بازدید مدیراستانی بانک ایران زمین از شرکت پارت خودرو

بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

افزایش 40 درصدی کاربران کانون جوانه های بانک ملی ایران

هلاکت قاتل طلبه همدانی

مصوباتی برای رونق تولید و رفع مشکلات صنعت

برگزاری همایش پیاده روی کارکنان استان کرمان

پربیننده ترین ها
ناگفته های آزادسازی خرمشهر به روایت تکاوران نیروی دریایی ارتش/ مراحل فیلمبرداری اثر موسیقیایی سروها ایستاده می میرند پایان یافت
رئیس هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته اصفهان خواهان انتصاب زدا به عنوان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی شد
سهام شرکت مهندسی آب و خاک پارس واگذار می‌شود
شماره اردیبهشت ماه شمیم کوثر منتشر شد
برگزاری مراسم شب های قدر در آسایشگاه خیریه کهریزک
خلق رکورد وصول حق بیمه در تاریخ سازمان تامین اجتماعی طی اردیبهشت/ انجام تمامی تعهدات این سازمان در قبال مستمری بگیران
وصولی های بانک سینا 163 درصد رشد داشته است
انجام قرعه کشی جشنواره قرض الحسنه پس انداز «اُمید آینده»
پوری حسینی: میزان بدهی های استقلال و پرسپولیس روشن شده و قابل محاسبه است
اعتماد مردم به شبکه‌ بانکی بزرگترین دستاورد روابط عمومی بانکها است
مشکلات نظام پارلمانی بیش از نظام ریاستی است/ ضرورت تحول در مدیریت کشور با حضور جوانان متعهد و حزب اللهی
ملت ایران در مقابل هیچ قلدری سر فرود نمی آورد
جوابیه سازمان خصوصی سازی پیرامون حکم جلب به دادرسی رئیس کل این سازمان
پیشرفت جریان شعر انقلاب امیدوارکننده است/ راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم
روابط عمومی بانک سپه تندیس ستاره ملی روابط عمومی گرفت
  • 2
  • :
  • 24
  • :
  • 31
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید بیمه پارساگاد نمایندگی محمد بیگی نیا
Page Generated in 0/1016 sec