سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 73360 منتشر شده در مورخ: 1398/8/19 ساعت: 23:51 گروه: فرهنگ و هنر  
محسن مومنی شریف: هنر ما باید هنری امیدآفرین باشد
در آیین اختتامیه جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور «جوان ایرانی» مطرح شد؛

محسن مومنی شریف: هنر ما باید هنری امیدآفرین باشد

رییس حوزه هنری در آیین اختتامیه دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور «جوان ایرانی» گفت: باید انتقاد ناصحانه در پیش بگیریم نه خاصمانه و مرز ما با کسانی که دشمن نظام اسلامی هستند، روشن باشد. در کشور ما سرچشمه‌های امید واقعی زیاد است و هنر ما باید هنری امید آفرین باشد.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم،به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر، دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور «جوان ایرانی» شب گذشته(شنبه 18 آبان ماه) با معرفی نفرات برتر در تالار حافظ شهرداری بجنورد به کار خود پایان داد.
در ابتدای این مراسم وحید نمازی رییس حوزه هنری خراسان شمالی نیز با حضور روی سن به تبیین ویژگی‌های منحصر به فرد هنر کاریکاتور و مردمی بودن این هنر در کنار نگاه موشکافانه آن پرداخت و آن را دلیلی برای راه‌اندازی جشنواره‌ای جریان‌ساز دانست و گفت: این‌جشنواره از ابتدا برای ما یک فرایند بود و بر این اساس ماموریت‌های ویژه تعریف و بر اساس آن حرکت کردیم.
 نمازی تولید‌محور بودن جشنواره و توجه به دغدغه‌های مردم را از جمله ماموریت‌های این جشنواره دانست و افزود: بر این اساس با ذهن هنری هنرمندان توانستیم دست به تولید آثاری بزنیم تا دغدغه‌ها را عمومی کنیم‌. بیانیه گام دوم به عنوان فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی می‌توانست مهم‌تربن مسئله‌ای باشد تا بگوید چگونه می‌توانیم در این مسیر گام برداریم و به تحقق آن کمک کنیم.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به تاکیدات مقام‌معظم رهبری موضوع جشنواره، جوان ایرانی شد تا بر این اساس جوان ایرانی گره‌گشای دوره سخت نظام در گام دوم در حوزه‌های مدیریتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باشد.
نمازی توزیع حداکثری آثار را ماموریت دیگر برای رسیدن به محصول و عرضه آن در فضاهای مختلف عنوان و تصریح کرد: خوشبختانه همزمان با آیین پایانی جشنواره جوان ایرانی شاهد برپایی نمایشگاه آثار در ۱۵ استان کشور هستیم. جریان‌ساز بودن جشنواره و تبدیل شدن به یک برند هنری سبب شد تا خراسان شمالی به عنوان یکی از پایگاه‌های مهم و جدی در رشته کارتون و کاریکاتور تبدیل شود.
وی ادامه داد: از این پس تلاش ما این است حرف جهانی زده و یک رویداد بین‌المللی را با حمایت‌ها رقم بزنیم .
کاریکاتور به عنوان یکی از کانون‌های مطرح هنری دارای جایگاه ویژه‌ای است
در ادامه محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری بیان کرد: هنرمندان عرصه کاریکاتور نقش ممتازی در ترسیم آینده‌ای که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم مدنظر دارند، می‌توانند ایفا کنند.
وی شهرت بین‌المللی و جهانی کاریکاتور را ویژگی متمایز هنر و هنرمندان این عرصه نسبت به سایر هنرها در کشور برشمرد و گفت: این جایگاه جهانی با تلاش بی‌وقفه و با افتخار کسب شده و هنرمندان کاریکاتوریست بدون آنکه کوچکترین باجی به دشمنان بدهند، همواره از کشور خود دفاع کردند.
مومنی شریف شهامت و شجاعت هنرمندان کاریکاتوریست را ستودنی دانست و افزود: همین شهامت‌ها باعث شده که خیلی از مسئولان کشورهایی که با ایران اسلامی دشمنی دارند، نسبت به حضور برخی هنرمندان و آثارشان در این رشته واکنش نشان دهند و تلاش کنند تا مانع حضورشان شوند.
وی با اذعان بر این نکته که کاریکاتور یک هنر انتقادی است، گفت: همانطور که هنرمندان کارتونیست با آثار خود به دشمنان سیلی می‌زنند لازم است مشکلات جامعه را هم به تصویر بکشند.
مومنی شریف با استناد به برخی توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در توصیه به هنرمندان عنوان کرد: همانطور که معظم له هم سفارش کردند باید حواسمان باشد انتقاد ناصحانه در پیش بگیریم نه خاصمانه و مرز ما با کسانی که دشمن نظام اسلامی هستند، روشن باشد. در کشور ما سرچشمه‌های امید واقعی زیاد است؛ هنر ما باید هنر امید آفرین باشد.
وی با قدردانی از همت عالی برگزار کنندگان این جشنواره نیز خاطرنشان کرد: می‌دانیم در این شهر زیرساخت‌های لازم آنطور که باید فراهم نیست اما این اراده هنرمندان، سبب خواهد شد تا مسئولین برای رفع موانع و ارتقا زیرساخت‌های فرهنگی هنری بیشتر تلاش کنند.
حوزه هنری نهادی برای خلق و تربیت هنر و هنرمندان انقلابی است
در ادامه محمدعلی شجاعی، استاندار خراسان شمالی سخنان خود را با قدردانی از عزم عاشقانه هنرمندان کاریکاتوریست این استان آغاز کرد و گفت: استان ما استان برخورداری نیست اما وجود هنرمندانی که به آن عشق می‌ورزند و رهایش نمی‌کنند، ستودنی است.همین تلاش و عشق هنرمندان است که امروز شاهد برگزاری دهمین دوره از جشنواره کارتون و کاریکاتور در این استان هستیم؛ هنرمندانی که در مقابل تمام نامهربانی‌ها و ناملایمات ایستادند و این سنگر را تاکنون حفظ کرده اند.
شجاعی با اعلام آمادگی کامل برای برگزاری این جشنواره در سطح بین‌المللی به پاس قدردانی از هنرمندان این عرصه در استان، از رییس حوزه هنری و هیلت همراه حاضر در مراسم خواست تا دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی کاریکاتور و کارتون «جوان ایرانی» را به استان خراسان شمالی واگذار کنند.
استاندار خراسان شمالی همچنین راه‌اندازی و ظهور حوزه هنری به عنوان نهادی برای خلق و تربیت هنر و هنرمندان انقلابی و ارزشی را ضروری و اثرگذار خواند و گفت: همانطور که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم محور حرکت به سمت توسعه را جوان ایرانی دانستند، امیدواریم با برگزاری این جشنواره و برنامه‌هایی از این دست شاهد برداشتن گام‌های اساسی و ارزشمند جوانان هنرمند در راه اعلام دغدغه‌های مردم، رشد جامعه و به تصویر کشیدن هنر متعهد و مدافع ارزش‌ها باشیم.
در ادامه بر اساس رأی هیئت داوران جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور با موضوع «جوان ایرانی» متشکل از مسعود ضیائی، علی پاک‌نهاد، حمیدرضا مسیبی، جلال پیرمرزآباد و عباس ناصری به عنوان داوران اصلی و حسین طاهرپرستار، سالار عشرت‌خواه و مینا طافی نیز به عنوان کمک داور، در بخش کارتون مهدی عزیزی از استان گلستان رتبه  نخست را  به دست آورد.
همچنین منصوره دهقانی از استان اصفهان و محمود نظری از استان همدان به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم این بخش از جشنواره را از آن خود کردند و در نهایت از 10 اثر برگزیده در این بخش تقدیر به عمل آمد.
در بخش کاریکاتور نیز، ابوالقاسم طهانیان، سعید نوروزی و پیام وفاتبار از استان‌های بوشهر، تهران و گیلان توانستند به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را به دست آورند.
 همچنین هیات داوران آثار حانیه ابراهیمی از سمنان، حامد مرتضوی علوی خراسان شمالی، علی شعبانی مرکزی، محمدرضا ثقفی البرز، علیرضا پاکدل خراسان رضوی، مهناز یزدانی، مصطفی ستاریان و آیت نادری اصفهان، طاهر شعبانی همدان و پویا عبدلی کرمانشاه را در بخش کارتون و حمیدرضا حیات‌روشنایی از تهران، عارف نیازی کرمانشاه و شهرام شیرزادی از تهران را شایسته تقدیر دانست.
 در آیین اختتامیه جشنواره، از استاد «بهمن عبدی» چهره کارتونیست و کاریکاتوریست و هنرمند پیشکسوت تقدیر به عمل آمد.
40 اثر برگزیده کاریکاتور در نگاه ملی
همزمان با این مراسم نیز با حضور مسئولان ارشد استان خراسان شمالی و حوزه هنری، هنرمندان پیشکسوت و شرکت کنندگان نمایشگاه آثار ملی منتخب جشنواره در تالار حافظ بجنورد با نمایش40 اثر برگزیده از 15 استان گلستان، اصفهان، یزد، خراسان رضوی و جنوبی، کرمانشاه، سمنان، هرمزگان، کردستان، بوشهر، تهران، قزوین، خراسان شمالی، ارومیه و قم افتتاح شد که به مدت یک هفته میزبان علاقه مندان در نگارخانه فرهنگ‌سرای شهروند است.
دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور جوان ایرانی به همت حوزه هنری خراسان شمالی و موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر برگزار شد.

twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

پاییزه کتاب در سراسر کشور برگزار می‌شود

جشن امضا کتاب توسط مولفان برتر کشور در هفته کتاب

برگزاری نشست «هم‌اندیشی گسترش ترجمه و نشر آثار ایرانی»

اهدای کتاب از سوی سازمان محیط زیست به مناطق سیل‌زده

تجلیل از قاسمعلی فراست در سومین روز هفته کتاب

ثبت نام طرح پاییزه کتاب 1398 ویژه شهر تهران آغاز شد

دومین همایش ملی حقوق نشر برگزار می‌شود

کتاب‌خوانان و کتاب‌داران برتر وزارت نیرو تجلیل می‌شوند

اختتامیه ششمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی برگزار می‌شود

صعود صادراتی‌ها در درآمدهای مشاع و غیرمشاع

اهدای 12 میلیارد ریال کتاب همزمان با هفته کتاب/ حواله 400 میلیون ریالی برای هر استان

تجلیل از 20 نویسنده و فعال فرهنگی کردستان در هفته کتاب

تاکید بر حضور اهالی فرهنگ در کتابگردی/ تغییرات در نامگذاری روزهای هفته کتاب

نشست خبری هفته کتاب برگزار می‌شود

برگزاری هفدهمین نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی در هفته کتاب

گرامیداشت پیشکسوتان ادبیات کودک و نوجوان در هفته کتاب

اهدای کتاب به مساجد، مدارس و دانشگاه‌های خراسان جنوبی در هفته کتاب

فعالان و خادمان نشر ایلام در هفته کتاب تجلیل می‌شوند

تجدید میثاق کتابداران با آرمان‌های امام (ره) در هفته کتاب

برنامه‌های خراسان شمالی در هفته کتاب اعلام شد

حمایت سازمان فرابورس و فین‌استارز از جشنواره‌های استارتاپی ITE 2019

بانک‌های سپه و کارآفرین؛ حامی ویژه جشنواره چهره‌های ماندگار

آغاز «شوکران»‌ از ۱۳ آبان/ متفکران به صحنه باز می‌گردند

راهیابی «گردو» به بخش مسابقه و نامزدی در جایزه سیفژ سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلمون بلژیک

مدیر و هیات داوران مسابقه و نمایشگاه پوستر و اقلام تبلیغاتی تئاتر معرفی شدند/ ۱۵ و ۲۰ آبان ماه آخرین مهلت ارسال اثر

28 آبان ماه؛ اختتامیه کتاب سال دانشجویی

تجلیل از خادمان کتاب استان سیستان و بلوچستان در هفته کتاب

برگزاری نمایشگاه کتاب اقلیت‌های دینی در هفته کتاب

اعلام آمادگی بانک صادرات مازندران برای مشارکت در طرح توسعه‌ روستای «بزرگ بیشه محله»‌ فریدونکنار

بانک صادرات ایران ٢٠٠٠ میلیارد ریال به واحدهای تولیدی استان مرکزی پرداخت کرد

پربیننده ترین ها
تبدیل دانش مدیریت به کسب و کار هدف جایزه ملی مشاوره مدیریت ایران است
صنایع از نخبگان دانشگاهی به عنوان مشاور در رونق تولید استفاده کنند
مستثنی شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام به گردش مالی سازمان تأمین اجتماعی کمک می‌کند/ انتظار کارگران و بازنشستگان این است که مالکیت بانک رفاه متعلق به خودشان باقی بماند
تجلیل از قاسمعلی فراست در سومین روز هفته کتاب
جشنواره سیمرغ در جهت ترویج فرهنگ سلامت است/ ارسال 46 هزار و 806 اثر به جشنواره
عملکرد ٢٠ میلیارد ریالی ستاد خیرین مدرسه‌ساز بانک صادرات ایران در احیای ٢٨ پروژه آسیب‌دیده سیل ‌لرستان
پوستر هفته کتاب طرحی آرمانی برای رشد کتاب‌خوانی در جامعه
چرا مدیریت ریسک در نظام بانکی نهادینه نمی‌شود؟
همایش «دوچرخه‌‎سواران کتاب‌دوست» یزدی در پایتخت کتاب ایران
اهدای 110 ویلچر به معلولان و خانواده شهدا
بانک صادرات ایران حامی تیم ملی کبدی ایران در مسابقات قهرمانی جوانان جهان
مشاور مدیرعامل بانک صادرات ایران در امور بین‌الملل منصوب شد
پاییزه کتاب در سراسر کشور برگزار می‌شود
اهدای کتاب از سوی سازمان محیط زیست به مناطق سیل‌زده
جشن امضا کتاب توسط مولفان برتر کشور در هفته کتاب
برگزاری نشست «هم‌اندیشی گسترش ترجمه و نشر آثار ایرانی»
بزرگ‌ترین طرح زیست‌محیطی صنعت مس در سفر رئیس جمهور به کرمان افتتاح می‌شود
مدیر و داوران مسابقه و نمایشگاه عکس تئاتر جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند
محسن مومنی شریف: هنر ما باید هنری امیدآفرین باشد
هفته کتاب از یک نهال نوپا به یک درخت تنومند و پُربار تبدیل شده/مشارکت 70 سازمان و نهاد در هفته کتاب
دومین همایش ملی حقوق نشر برگزار می‌شود
کتاب‌خوانان و کتاب‌داران برتر وزارت نیرو تجلیل می‌شوند
اختتامیه ششمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی برگزار می‌شود
ثبت نام طرح پاییزه کتاب 1398 ویژه شهر تهران آغاز شد
نام روزهای بیست و هفتمین هفته کتاب اعلام شد
صعود صادراتی‌ها در درآمدهای مشاع و غیرمشاع
بهبود روابط سینما با سایر حوزه‌ها مهمترین هدف جایزه پژوهش سال
امضای سه تفاهم‌نامه با مراکز علمی در حوزه ساخت داخل
صدور مجوز فعالیت ارزی موسسه اعتباری ملل
شعب بانک صادرات ایران سود سهام شرکت ملی «کشت و صنعت و دامپروری پارس» را پرداخت می‌کنند
  • 16
  • :
  • 58
  • :
  • 25
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید
Page Generated in 0/1281 sec