سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 42661 منتشر شده در مورخ: 1396/12/18 ساعت: 12:07 گروه: فرهنگ و هنر  
کتابخانه‌ها باید به غنی‌سازی و تنوع منابع توجه کنند/برای تقویت کتاب و کتابخوانی به ایده‌های جدید نیازمندیم/آماده‌سازی محیطی نمایشگاه سال ٩٧ تا ١٥ فروردین‌ماه
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از کتابخانه عمومی «ارغوان»:

کتابخانه‌ها باید به غنی‌سازی و تنوع منابع توجه کنند/برای تقویت کتاب و کتابخوانی به ایده‌های جدید نیازمندیم/آماده‌سازی محیطی نمایشگاه سال ٩٧ تا ١٥ فروردین‌ماه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بهبود وضعیت کتابخانه‌ها بیان کرد: کتابخانه‌ها باید به غنی‌سازی و تنوع منابع توجه کنند. مراجعه‌کنندگان به کتابخانه باید احساس کنند که به سلیقه آن‌ها توجه شده است. آرزو می‌کنم مردم ایران سال ٩٧ با کتاب همراه باشند و کتاب را بخشی از زندگی خود بدانند.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم،سیدعباس صالحی در حاشیه بازدید از کتابخانه عمومی «ارغوان» همزمان با سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی در جمع اصحاب رسانه با بیان این مطلب افزود: بی‌تردید در بحث تمدن‌سازی مقوله کتاب از اهمیت فراوانی برخوردار است.

صالحی ادامه داد: کتابخانه‌ها باشگاه فرهنگی هستند، تمدن اسلامی با ساخت کتابخانه‌ها آغاز شد به‌عبارت دیگر در تمدن اسلامی حرکت علمی‌ که منجر به شکوفایی تمدن به قرن سوم و چهارم منتهی می‌شود نخست کتابخانه‌ها شکل گرفتند و بعد مدارس و دانشگاه‌ها تاسیس شدند. کتابخانه‌ها از ظرفیت بالایی برخوردارند تا تمدن‌سازی کنند. کتابخانه‌ها با توجه به ویژگی ه‌ایی که دارند به قشر خاصی محدود نمی‌شوند به‌عبارت دیگر کتابخانه‌ها می‌توانند میزبان کودکان خردسال تا افراد مسن باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره میزان مطالعه ایرانیان بیان کرد: ابتدا باید درباره تعریف مطالعه به توافق برسیم. چراکه بخشی از مطالعه در فضای مجازی اتفاق می‌افتد. به‌عبارت دیگر فضای مجازی از سویی تهدیدکننده و از سوی دیگر فرصت است.

صالحی ادامه داد: حرکت سریع جامعه ایرانی از فضای شفاهی به فضای تصویری، مانند جامعه غربی فرآیند تدریجی را طی نکرد و این مساله موجب شد جریان مطالعه در ایران و جوامع شبیه ما ضعیف باشد. البته فضای مجازی صرفا تهدیدکننده نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارزیابی وضعیت کتابخانه‌ها عمومی کشور در ترویج کتاب و کتابخوانی افزود: هرچند برای بهبود وضعیت کتابخانه‌ها در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مباحث مختلفی بررسی شده، اما به نظر می‌رسد که توجه به چند نکته از‌جمله توجه به فضای کودک و نوجوان در افزایش مراجعه مردم به کتابخانه‌ها موثر است.

صالحی ادامه داد: کتابخانه‌ها باید فضای کافی را برای این گروه سنی ایجاد و انرژی کودکانه را تحمل کنند. گاهی تصور می‌شود که حضور کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌ها موجب برهم‌زدن آرامش می‌شود، در‌حالی‌که برای آینده، نیاز به حضور کودکان و نوجوانان و تربیت نسل کتابخوان داریم. کودکان باید با کتاب و کتابخانه انس داشته باشند. مطالعات روانشناختی ثابت کرده کودک کتابخوان، آینده بهتری دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بهبود وضعیت کتابخانه‌ها بیان کرد: کتابخانه‌ها باید به غنی‌سازی و تنوع منابع توجه کنند. مراجعه‌کنندگان به کتابخانه باید احساس کنند که به سلیقه آن‌ها توجه شده است. آرزو می‌کنم مردم ایران سال ٩٧ با کتاب همراه باشند و کتاب را بخشی از زندگی خود بدانند.

صالحی درباره تاثیر حذف پیک شادی برای دانش‌آموزان دبستانی با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی گفت: هر تصمیمی که دانش‌آموزان را از تکالیف اجباری به حوزه‌های اشتیاقی و انتخابی نزدیک‌تر کند، به تعلیم و تربیت واقعی کمک می‌کند. علاوه بر این هرچه از کتاب‌های دستوری به کتاب‌های موردعلاقه دانش‌آموزان توجه کنیم به آینده‌سازی و تعلیم و تربیت و همچنین به تقویت فرهنگ کتابخوانی کمک کرده‌ایم.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت:‌ طرح حذف پیک‌شادی از مقطع دبستان در واقع حرکت به‌سوی تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی است و این تجربه نخستین، می‌تواند ارزیابی شود. معتقدم که همه باید برای اجرای این طرح‌ها کمک کنیم؛ به‌عبارت دیگر نباید به‌دلیل وجود نقایص این تجربه‌ها را خفه کرد. اهالی رسانه، تعلیم و تربیت و فرهنگ مکتوب باید کمک کنند تا کتاب در فضای تعلیم و تربیت براساس ایده‌های مختلف ازجمله زنگ کتابخوانی به‌شکل کتابِ انتخابی در جایگاه واقعی خود قرار گیرد و نباید با اصل ایده مقابله کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جانمایی ناشران در فضای مسقف مصلا بیان کرد: از بازگشت به مصلا برای برگزاری سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پشیمان نیستیم و امیدواریم با تصمیمات متولیان مسیر رو به پیشرفت را تجربه کنیم و بی‌تردید تصمیم مناسبی برای این دوره از نمایشگاه اتخاذ شده است. براساس آخرین گزارش‌ها گفت‌وگو با مسئولان مصلا ادامه دارد. بی‌تردید تعداد چادرها در مقایسه با دوره‌های قبل کاهش پیدا کرده است. و سهم چادرها بسیار اندک است. برآورد می‌شود که حداکثر تا ١٥ فروردین‌ماه سال آینده آماده‌سازی‌های محیطی انجام شود.

صالحی با اشاره به مباحث مطرح‌شده درباره اعتراض ناشران بخش بین‌الملل ادامه داد: تلاش می‌کنیم رضایت ناشران خارجی را برای حضور در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران جلب کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اجرای آیین کتابخانه‌گردی همزمان با چهاردهمین تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: به‌نظر می‌رسد همه دغدغه‌مندان حوزه کتاب و فرهنگ اعم از موسسه خانه‌کتاب و نهادهای خصوصی معتقدند که برای تقویت کتاب و کتابخوانی به ایده‌های جدید نیازمندیم. فضاهای رقیبِ کتاب هرچند که می‌توانند فرصت‌ساز باشند قابل تامل و گاه تهدید‌کننده نیز هستند. حرکت به سوی اجرای ایده‌های جدید می‌تواند رقابت موجود را به نفع کتابخوانی تغییر دهد.

صالحی افزود: اجرای هریک از ایده‌های جدید زمینه‌ساز جلب نظر جامعه مخاطب جدید به‌سوی کتابخوانی است. اتصال حجم گستره ایده‌های خلاقانه فضای کتابخوانی را افزایش می‌دهد. امیدوارم همه اعضای فرهنگ مکتوب اعم از رسمی و غیررسمی در گسترش ایده‌های خلاقانه حوزه کتاب و کتابخوانی بیشتر توجه کنند و تلاش نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز در این عرصه قابل تقدیر است.

بنا براین گزارش ؛در جریان این بازدید علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نیکنام حسینی‌پور؛ سرپرست موسسه خانه‌کتاب، علی نیکنام؛ مدیرکل کتابخانه‌‌های عمومی استان تهران، محمود آموزگار؛ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، نادر قدیانی؛ مدیرمسئول انتشارات قدیانی و صبا صدرایی؛ مسئول کتابخانه عمومی «ارغوان» حضور داشتند.
 
کتابخانه عمومی «ارغوان» در 350 مترمربع بنا شده که دارای دو بخش مخزن و سالن مطالعه است. حدود 30 هزار عنوان کتاب در این کتابخانه وجود دارد و ماهیانه بیش از 2هزار و 200 عنوان کتاب به 2هزار عضو امانت داده می‌شود.
 
کتابخانه عمومی «ارغوان» سال 1385 در پارک ارغوان واقع در خیابان دولت، خیابان دیباجی جنوبی تاسیس شده است.

88
88
88
88
twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

بانک آینده بیش از 2 (دو) هزار فقره وام ازدواج اعطا کرده است

محفل انس با قرآن کریم در آستان مقدس امام زاده حسن (ع) برگزار شد

برگزاری محفل انس با قرآن کریم در آستان امام زاده اسماعیل (ع) زرگنده

اطلاعیه شماره 12 بانک آینده درباره" افضل توس"؛99 درصد از سپرده‌گذاران "افضل توس"تا سقف مبلغ یک میلیارد ریال از مانده سپرده های خود را دریافت کردند

روزجهانی قدس، روز مرگ بر اسرائیل

شعر فارسی همواره مملو از حکمت و اخلاق است

فروش 7.000 (هفت هزار) میلیارد ریال اوراق مشارکت شهرداری مشهد توسط بانک آینده

افتتاح نهمین و دهمین مدرسه «امید آینده» با حمایت بانک آینده

اطلاعیه شماره 11 بانک آینده درباره افضل توس

وزارت بهداشت جایگاه قیمت‌گذاری ندارد/اتحادیه در حال پیگیری شکایت به دیوان عدالت است

حضور یکی دیگر از هنرمندان سینما و تلویزیون در مدرسه «اُمید آینده» در ساحل خلیج فارس

دستورالعمل‌های دولت برای مدیریت بازار ارز

"مردان ارباب جمشید " گزارش مکتوبی که به مستندتصویری تبدیل شد

سیاست ارزی دولت؛ گامی برای کاهش نگرانی‌ها

فرانکو نرو به ایران می‌آید/ بازیگر مشهور ایتالیا مهمان جشنواره جهانی فیلم فجر

۱۱ فیلم بخش «زنگ هفتم» جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شد/ معرفی آثار ایرانی

جزییاتی از هوشمندسازی کارت‌های جشنواره جهانی فیلم فجر/ ۸ پردیس و ۲ سینما میزبان «زنگ هفتم» می‌شود

حضور ۱۱۰ دانشجو در «دارالفنون»دالفنون جشنواره جهانی فیلم فجر

ضرورت اصلاح نظام بانکی برای حمایت از تولید

حجت الاسلام فلاحتی نماینده ولی‌فقیه در گیلان شد

کتابخانه آفتاب میزبان بیش از 1400 کتابخوان

معرفی برگزیدگان در افتتاحیه هفته هنر انقلاب

آغاز به کار چهارمین هفته هنر انقلاب در تالار سوره حوزه هنری

کتاب جدیدی درباره عباس کیارستمی در جشنواره جهانی فیلم فجر رونمایی می‌شود

کارگردان سرشناس عراقی به جشنواره جهانی فیلم فجر «سفر» می‌کند/ رقابت در «جلوه‌گاه شرق»

میزبان نمایندگانی از همه‌ قاره‌های جهان در جشنواره جهانی فیلم فجر هستیم/ حضور افرادی از جشنواره‌ها و سازمان‌های مطرح سینمایی

کارگاه تهیه‌کنندگی با حضور تهیه‌کننده آثار نوری بیلگه جیلان در جشنواره جهانی فیلم فجر

فیلمبردار آثار ورنر هرتسوگ مهمان جشنواره جهانی فیلم فجر می‌شود

باید نسبت به اقتصاد ملی تعصب داشته باشیم/قبل از انقلاب ۲۰۰ سال قدرت‌های سلطه‌گر بر کشور مسلط بودند/ هیچ کشوری به استقلال ملت ایران نمی‌رسد

اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت/ سه استان دیگر کشور به راه‌آهن سراسری متصل می‌شود/سال نو، سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی

  • 11
  • :
  • 9
  • :
  • 9
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید
Page Generated in 0/1147 sec