سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 73050 منتشر شده در مورخ: 1398/5/15 ساعت: 09:59 گروه: اقتصادی  
٦٥ درصد تسهیلات بانک‌ها صرف بخش تولید شده است
مدیرعامل بانک صادرات ایران:

٦٥ درصد تسهیلات بانک‌ها صرف بخش تولید شده است

مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: بانک‌ها همواره با بخش تولید تعامل مناسب و سازنده‌ای داشته‌اند و حدود ٦٥ درصد منابع بانک‌ها به انواع تولید اختصاص یافته است.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم،به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌اله صیدی با حضور در برنامه زنده «تهران ٢٠» شبکه پنجم سیما تحت عنوان «نقش بانک‌ها در تولید» به ارزیابی عملکرد نظام بانکی در حمایت از تولید پرداخت و اظهار کرد: بانک‌ها همواره در تعامل با تولیدکننده‌ها بوده‌اند که مشتریان اصلی بانک‌های تجاری و تخصصی کشور هستند. معمولا تعامل مناسب و سازنده‌ای میان آنها و بانک‌ها وجود داشته و بر اساس آمار،  از مجموع بیش از دو تریلیون تومان (دو هزار هزار میلیارد تومان) منابع بانک‌های کشور،  نزدیک به ٨١ درصد آن پس از کسر سپرده قانونی، صرف تسهیلات شده که مبلغی در حدود هزار و ٦٠٠ هزار میلیارد تومان است.
نماینده شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی افزود: از این میزان بخش مهمی به طور مستقیم در حدود ٤٥ درصد به تولید در بخش‌های صنعت و معدن و صنایع وابسته و ٢٠ درصد نیز به تولید بخش کشاورزی، مواد غذایی کشور و آبزیان اختصاص یافته است.
وی در خصوص تامین مالی واحدهای تولیدی در سال رونق تولید اظهار کرد: سال جاری اغلب بانک‌ها به ویژه بانک‌هایی که در اقتصاد کشور فعال هستند، برنامه‌های مختلفی مانند «طرح اعتباری ویژه تولید» در جهت حمایت از تولید در دستور کار دارند. همانطور که می‌دانید بخش تولید از دو بخش مهم عرضه و تقاضا تشکیل شده و برای رونق تولید بانک‌ها باید تقاضا و انگیزه‌ها را افزایش دهند. در این بخش اکثر بانک‌ها از طریق اوراق مرابحه، کارت‌های اعتباری اصناف، شبکه مویرگی توزیع را تامین مالی کردند تا تقاضای موثر و در نهایت تقاضای کل را تحریک کنند.
صیدی ادامه داد: در بخش تولید هم به منظور تامین مالی سرمایه در گردش برای پرداخت حقوق و دستمزد و خرید مواد اولیه، بانک‌ها از طریق اعتبارات اسنادی ریالی و ارزی یا تخصیص خرید دین به کمک تولید شتافتند و تمامی زنجیره تولید را یعنی از عرضه کننده مواد اولیه تا مصرف‌کننده نهایی پوشش داده‌اند و این به این مفهوم است که با تخصیص مبلغی از طریق اعتبارت اسنادی ظرفیت چندین برابری برای حمایت از صنایع ایجاد شده و در شورای هماهنگی بانک‌ها نیز تصمیمات مهم و جدی در این زمینه اتخاذ شده است. در این راستا تبلیغات مهمی از سوی بانک‌های مختلف برای ارائه انواع خدمات به تولید صورت گرفته است.
مدیرعامل بانک صادرات ایران تاکید کرد: این اتفاق به دو دلیل امسال بیشتر مورد توجه است. اول اینکه امسال از سوی رهبر معظم انقلاب سال رونق تولید نام‌گذاری شده است و دوم اینکه تولید ابزار توسعه است و برای مقابله با محدودیت‌های بین‌المللی، بانک‌ها سعی کرده‌اند بیشتر به این موضوع توجه کنند. در این میان افزایش قیمت برخی نهاده‌های تولید نیاز مالی بنگاه‌ها دو تا سه برابر را افزایش داده که بانک‌ها سعی دارند به این نیازها پاسخ دهند.
حجت‌اله صیدی در خصوص برخی انتقادهای مطرح شده از نظام بانکی در خصوص موانع ارائه تسهیلات به برخی بنگاه‌های اقتصادی، تاکید کرد: یکی از مهمترین نقش بانک‌ها امانتداری و جذب سپرده‌های مردم و تخصیص آن به بخش‌های مورد نیاز جامعه  است و دقت دارند که این پول حتما برگردد. معیار قضاوت در مورد برگشت پول مردم که امانت است نزد بانک‌ها، معمولا حساب و کتاب تولید کننده‌ها است. یکی از مقررات مورد تاکید نظام بانکی صورت‌های مالی حسابرسی شده بنگاه‌ها است.
وی تصریح کرد: در کشور بیش از ٤٥٠ هزار شرکت ثبت شده بزرگ و کوچک داریم که فعال هستند و اظهارنامه مالیاتی دارند. از این میزان تنها ٢٧ هزار شرکت یعنی ٦ درصد صورت‌های مالی حسابرسی شده دارند که به بانک‌ها ارائه می‌دهند. طبیعتا بانک وقتی می خواهد تسهیلات بدهد، به کسی که صورت‌های مالی حسابرسی نشده دارد تسهیلات نخواهند داد. برخی بنگاه‌ها تمایلی به انجام این کار ندارند و بانک‌ها نیز برای پرداخت تسهیلات به آنها با محدودیت قانونی مواجه هستند.
به گفته نماینده شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی، از مجموع ٢٧ هزار شرکت، حدود ٢٣ هزار شرکت کوچک و متوسط هستند. بانک‌ها در سال ٩٧ حدود ٢٤ هزار میلیار تومان به این شرکت‌ها تسهیلات پرداخت کرده‌اند یعنی هر بنگاه‌ به طور متوسط بیش از یک میلیارد تومان تسهیلات گرفته است. این آمار رسمی بانک‌ها و بانک مرکزی است.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص دلایل پرداخت تسهیلات به کارکنان توسط بانک‌ها، با مطرح کردن این پرسش که میزان سپرده کارکنان بانک‌ها نزد بانک‌ها چقدر است؟ به برخی انتقادها در این خصوص پاسخ داد: بانک‌های بزرگ بعضا تا ٢٠٠ هزار میلیارد تومان منابع دارند. از این میزان برخی تا ١٠٠ هزار میلیارد تومان هم مصارف دارند یعنی تسهیلات داده‌اند. بخشی از این مصارف را نیز ممکن است به صورت وام به کارمندانشان داده باشند. در این میان بخشی از منابع بانک‌ها نیز متعلق به کارمندان است. باید بدانیم که چه‌قدر از منابع و تسهیلات سهم کارکنان است که البته تسهیلات دریافتی آنها تحت نظارت بانک مرکزی و نهادهای نظارتی نیز هست.
وی همچنین تداوم خدمت‌رسانی بانک‌ها به زوج‌های جوان کشور را نیز افتخاری برای بانک‌ها دانست و افزود: در سال گذشته بیش از یک میلیون و ١٥٠ هزار فقره وام ازدواج پرداخت شده که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار و دستورالعمل‌های بانک مرکزی همچنان در حال پرداخت است و خوشحالیم که بانک‌ها در این عرصه همچنان نقش خودشان را ایفا می‌کنند.

twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

راه شهدای تاریخ، راه ابراهیم است

بانک «مهر اقتصاد» و موسسه اعتباری «ملل» هم به «صاپ» پیوستند

ثبت نام برای دریافت وام اهل قلم از بانک صادرات ایران آغاز شد

کنسرت ترنم مهربانی در حمایت از سیل زدگان لرستان

مسائل شرکای اجتماعی در شورای تحول راهبردی سازمان تامین اجتماعی به بحث گذاشته می شود

«قصر شیرین» ما را وادار می‌کند با ابعاد شگفت‌انگیز ذات انسان روبرو شویم

سرویس‌های دیجیتال تحریم ناپذیرند

راه‌اندازی امکان برداشت وجه نقد از خودپردازهای بانک سرمایه بدون کارت

تاکید بر بهره‌برداری از سامانه جامع کنترل کالا و ارز

​پیام تبریک مدیرعامل بانک صادرات ایران در پی قهرمانی‌ تکواندوکاران نوجوان کشور در مسابقات آسیایی

قهرمانی تیم ملی تکواندو نوجوانان در مسابقات ٢٠١٩ آسیا

بانک صادرات ایران شرایط ازدواج بیش از ٢٤ هزار نفر را تسهیل کرد

تامین اجتماعی متعلق به کارگران و بازنشستگان است

حضور «قصر شیرین» در جشنواره ونکوور

از فرهادی، مجیدی و بنی اعتماد تا بهداد و کرامتی در افتتاحیه «قصر شیرین»

سارا بهرامی، بهترین بازیگر زن جشنواره مالزی شد

ایجاد تمایز در خدمات بانکی با اجرای بانکداری دیجیتال

«دارکوب» بهترین فیلم از نگاه منتقدان و خبرنگاران سینمایی ارمنستان

پیام تسلیت مدیر کل دفتر موسیقی به مناسبت درگذشت هنرمند استاد طاهر یارویسی

بازدید مدیراستانی بانک ایران زمین از کارخانه پروفیل فولاد آپادانا

دزدی دریایی انگلیس بی‌جواب نمی‌ماند/ کاهش تعهدات برجامی قطعاً ادامه خواهد داشت

کسری غفوری عضو جدید هیات مدیره شرکت نفت ایرانول شد

اعلام اسامی برندگان قرعه کشی طرح همراز باشگاه مشتریان بانک سینا

بانک صادرات ایران در ١٥ ماه گذشته، ٤٠٠ هزار میلیارد ریال منابع جدید جذب کرد

«قصر شیرین» در بخش مسابقه جوایز آسیاپاسیفیک

عملکرد بانک صادرات ایران زمینه را برای تحقق جهش بزرگ آماده‌تر کرده است

اولین گروه از تیم تکواندو نونهالان و نوجوانان کشور با حمایت بانک صادرات ایران راهی اردن شد

دکتر سالاری: تأمین اجتماعی در کنار تولیدکنندگان است

پرداخت خودکار قبض همراه اول با «بانک پرداخت» بانک صادرات ایران

فصل جدید تعالی سازمانی در بانک دی آغاز شد

  • 15
  • :
  • 41
  • :
  • 9
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید
Page Generated in 0/0980 sec