سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 73106 منتشر شده در مورخ: 1398/6/16 ساعت: 16:15 گروه: اقتصادی  
فضیلت:سوگواره "مهر محرم "می‌تواند میان دین، هنر و رسانه پیوند ماندگار و قابل توجهی ایجاد کند/افراسیابی: فعالیت جشنواره‌ها به سمت محتوایی شدن رفته است/تفاوت‌ این سوگواره با سال‌های گذشته، توجه به شبکه‌های اجتماعی است
در نشست رسانه ای «دوازدهمین سوگواره "مهرمحرم" مطرح شد:

فضیلت:سوگواره "مهر محرم "می‌تواند میان دین، هنر و رسانه پیوند ماندگار و قابل توجهی ایجاد کند/افراسیابی: فعالیت جشنواره‌ها به سمت محتوایی شدن رفته است/تفاوت‌ این سوگواره با سال‌های گذشته، توجه به شبکه‌های اجتماعی است

حجت الاسلام فضیلت با اشاره به ویژگی‌های این سوگواره گفت: از ویژگی‌های این سوگواره آن است که می‌تواند به خوبی میان دین، هنر و رسانه پیوند ماندگار و قابل توجهی ایجاد کند؛ به هر حال در زمانه‌ای که تریبون‌های زیادی در حال ترویج آموزه‌های هنری و دیجیتالی هستند و اغلب تلاششان بر این است که نشان دهند دین با هنر، فناوری و با علم در تقابل است و سازگاری ندارد.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم،نشست خبری «دوازدهمین سوگواره و پنجمین  مسابقات بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهرمحرم» با حضور محمدصادق افراسیابی، معاون کسب و کار و فرهنگ‌سازی دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حجت الاسلام علی‌اصغر فضیلت، رییس شورای سیاست‌گذاری سوگواره مهر محرم و میثم قدس‌پور، دبیر سوگواره مهر محرم؛ روز شنبه 16 شهریورماه 1398در ساختمان مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.
 
در‌ ابتدای این ‌نشست رسانه ای میثم قدس‌پور دبیر سوگواره مهر محرم  با ارائه آماری  از شرکت‌کنندگان مسابقه رسانه‌های دیجیتال مهر محرم در سال‌های گذشته گفت: در سال‌های گذشته طبق آمار در این مسابقه ۱۶هزار اثر از بیست کشور‌ جهان دریافت کردیم.
 
وی افزود: تمامی علاقمندان به شرکت در مسابقه رسانه های دیجیتال مهر محرم، می توانند با مراجعه به سایت اینترنتی www.mehremoharram.ir و مطالعه فراخوان هر بخش نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام کنند.
سپس حجت الاسلام  والمسلمین علی اصغر فضیلت، رئیس شورای سیاست‌گذاری سوگواره  مهر محرم گفت: در عصری زندگی می‌کنیم که‌ رقبای ما در عرصه‌های گوناگون از ابزار هنر و دیجیتال در قالب‌های مختلف به مقابله با اسلام راستین اقدام می‌کنند و ما برای اینکه بتوانیم به ماندگاری معارف خود بپردازیم؛ بهترین راه این است که از همین ابزار  رقبا  در جهت اهداف خود  استفاده کنیم.
وی ادامه داد: با همین رویکرد ساختاری در قالب ستاد برگزاری سوگواره مهر محرم و مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال به مدت پنج سال است که ادامه یافته و ما نیازمند روزافزون به تولید محتوا فرهنگی هستیم که بتواند آن بخش از داده‌های فرهنگی ما را تضمین کند.
 
وی با اشاره به ویژگی‌های این سوگواره گفت: از ویژگی‌های این سوگواره آن است که می‌تواند به خوبی میان دین، هنر و رسانه پیوند ماندگار و قابل توجهی ایجاد کند؛ به هر حال در زمانه‌ای که تریبون‌های زیادی در حال ترویج آموزه‌های هنری و دیجیتالی هستند و اغلب تلاششان بر این است که نشان دهند دین با هنر، فناوری و با علم در تقابل است و سازگاری ندارد، تمام تلاش‌های ما مبتنی بر آن است که نشان دهیم دین با هنر و علم و آزادی در یک راستا و در یک جهت است و قالب‌هایی مانند پویش مهر محرم می‌تواند یکی از این اتفاق‌هایی باشد که گزاره‌های غلط دشمنان را درباره دین را نقض کند.
 
فضیلت درباره اهداف این سوگواره گفت: اهداف این سوگواره عبارتند از شبکه‌سازی ملی و بین‌المللی که البته به صورت غیر رسمی در سطح کشورهای اسلامی جریان خواهد داشت؛ هدف دوم تحت عنوان فرهنگ‌سازی بر تاکید بر دین، هنر و رسانه با تاکید بر نماز به ویژه نماز ظهر عاشورا و سومین هدف توانمند‌سازی است که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و عملی است.
 
وی افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های این سوگواره مردمی بودن ماهیت آن است و دیگری استفاده از ظرفیت‌های برترین استادان در هنر و رسانه است. با توجه به اینکه این طرح در قالب موضوعات مشخص ‌شده به اجرا در می‌آید صاحبان اثر با توجه به موضوعات ارائه شده آثارشان را باید ارسال کنند.
 
فضیلت درباره محور‌های این طرح گفت: محورهای این طرح عبارتند از آیین‌ها و نمادهای حسینی، حسین و انسانیت، امت اسلامی و و محبت نسبت به اهل بیت (ع) و جامعه هدف تولیدکنندگان محتوا در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هستند. درباره نام این سوگواره هم باید بگویم با توجه به اینکه رویدادهای فرهنگی هنری که در قالب مسابقه برگزار می‌شود و عنوان جشنواره را به خود می‌گیرد، اما چون این طرح از جنس جشن نیست نام سوگواره برای آن انتخاب شده است.
 
وی افزود: از برنامه‌های جنبی این سوگواره برگزاری نشست‌های نقد و بررسی آثار و کارگاه‌های آموزشی است؛ همچنین زمان آغاز این طرح از ابتدای محرم امسال تا بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت که آخرین زمان ارسال آثار 30‌ام آبان‌ماه خواهد بود و مراسم اختتامیه در بهمن ماه برگزار خواهد شد.
 
 محمدصادق افراسیابی، معاون کسب و کار و فرهنگ‌سازی دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این نشست  گفت: از چند ماه پیش برنامه تحول نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمام معاونت‌های تخصصی این وزارتخانه ابلاغ و چند کارگروه هم برای آن تدبیر شد. اعضای این کارگروه‌ها عبارتند از معاونت فرهنگی، هنری، مطبوعات و رسانه، سازمان امور سینمایی، نهاد کتابخانه‌های عمومی، اوقاف و امور خیریه و اداره کل استان‌های این وزارتخانه هستند. مجموعه اقداماتی برای این کارگروه‌ها در نظر گرفته شده است که اساس آن بر حمایت از تولیدکنندگان محتوا و دیگری ایجاد و حمایت از پویش‌های اجتماعی است.
 
وی افزود: یکی از مباحثی که ما دنبال می‌کنیم جشنواره رسانه‌های دیجیتال است. امروز فعالیت این جشنواره‌های به سمت محتوایی شدن رفته است و موضوعاتی چون مباحث سیاسی جهان اسلام را در نظر دارد. امسال ابعاد مختلف این سوگواره را تبیین کردیم و یکی از تفاوت‌های این سوگواره با سال‌های گذشته، توجه به شبکه‌های اجتماعی است. تلاش کردیم از ظرفیت‌های شبکه مجازی و اجتماعی بهره بیشتری ببریم.
 
معاون توسعه کسب و کار دیجیتال وزارت ارشاد بیان داشت: باید سهم بیشتری به تولیدکنندگان محتوا قائل شویم. در دوسال گذشته ده‌هزار میلیاردتومان به پهنای باند و ترافیک از سوی اپراتورها به مردم فروخته شده است که تاکنون سهم چندانی برای تولیدکنندگان محتوا در نظر گرفته نمی‌شد؛ اما در پویش امسال و با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می‌کنیم در قالب انعقاد قرار داد که میان تولید‌کنندگان محتوا و اپراتورها بسته می‌شود سهم بیشتری به این افراد اختصاص پیدا کند.
 
وی ادامه داد: اتفاق دیگری که به موازات این سوگواره افتاده است تشکیل کارگروه‌های استانی است؛ علاوه‌بر این مجموع 281 خانه و مجتمع فرهنگی-دیجیتالی داریم  که بسیاری از آن‌ها در ارتباط با راهپیمایی بزرگ اربعین هستند که محتوای مربوط به اربعین و پیاده‌روی را با زبان فارسی، عربی و انگلیسی نشر می‌دهند.

در پایان این مراسم از پوستر این دوره جشنواره نیز با حضور مسئولان حاضر در این نشست خبری رونمایی شد.

بنا براین گزارش ؛آخرین مهلت ارسال اثر ۳۰ آبان ۹۸ است و مراسم اختتامیه در ایام شهادت حضرت زهرا(س) برگزار می‌شود.

twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

روزنوشت فجر4 | ورود ستاره‌ها و یک سورپرایز

عکس تئاتر تکرار پذیرکردن تکرار ناپذیرهاست

یادبود جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی در جشنواره تئاتر فجر؛همه همدردیم

کتاب عکس تئاتر «لحظه قطعی» منتشر شد

نشست رسانه‌ای جشنواره تئاتر فجر برگزار می‌شود

جزییات نمایشگاه «لحظه قطعی» اعلام شد

معرفی راه‌یافتگان به مسابقه و نمایشگاه اقلام تبلیغاتی جشنواره تئاتر فجر

سالن‌های میزبان جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند

پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره فیلم فجر

اعلام تاریخ پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره فیلم فجر 38

بازی ایرانی با همکاری مبین وان در بازارهای عربی عرضه می شود

۸۵ فیلم در دبیرخانه جشنواره فجر بازبینی شد/ انتخاب نشدن فیلم‌های ناقص

آغاز «انتقام سخت»/ حملات سنگین موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد/ احتمال وقوع موج سوم شلیک‌ها

بیانیه دست‌اندرکاران هنر و رسانه در محکومیت ترور شهید قاسم سلیمانی

انتشار دومین شماره «فجرنامه» با یادی از سردارشهید سلیمانی

اهدای تندیس سردارشهید سلیمانی به بهترین فیلم با مضمون جهاد و مقاومت در جشنواره فیلم فجر

پیام دبیر جشنواره‌فیلم‌فجر در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی

مدیر بخش «به علاوه فجر» تغییر کرد

محسنی مجد جایگزین اسحاقی در نفت ایرانول شد

مدیرعامل موفق ایرانول پس از ۶ سال خداحافظی کرد

مرور برنامه‌های روز اول و دوم همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی

معرفی تعدادی از نمایش های «مسابقه آثارصحنه ای»

توضیحات اطلاعات سپاه درباره دستگیری اعضای شبکه فساد دارویی

اسامی فیلم‌های مستند سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد

راه‌یافتگان به مرحله نهایی مسابقه و نمایشگاه عکس جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند

کار هیأت انتخاب جشنواره، آخر هفته جاری به پایان می‌رسد

نامزدهای مسابقه نمایشنامه‌نویسی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند

جدول برنامه‌های چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی منتشر شد

نتایج نهایی بخش دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعلام شد

آمار آثار راه‌یافته به دبیرخانه هفدهمین مهرواره «جوان سوره» اعلام شد

پربیننده ترین ها
  • 4
  • :
  • 30
  • :
  • 30
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید
Page Generated in 0/1676 sec