سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 73313 منتشر شده در مورخ: 1398/8/12 ساعت: 20:01 گروه: فرهنگ و هنر  
بیانیه گام دوم انقلاب متوجه جوانان مستعد و توانمند است
سید مسعود شجاعی طباطبایی در نشست رسانه ای دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور «جوان ایرانی» :

بیانیه گام دوم انقلاب متوجه جوانان مستعد و توانمند است

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در نشست رسانه ای دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور «جوان ایرانی»، بیانیه گام دوم انقلاب را متوجه جوانان مستعد و توانمند دانست و گفت: حوزه هنری بر مبنای تاکیدات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اولویت اصلی خود را بر توجه ویژه به جوانان قرار داده است.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم،نشست رسانه ای دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور «جوان ایرانی» صبح امروز(یکشنبه 12 آبان) در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.
در ابتدای این نشست سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری بیان کرد: کارتون و کاریکاتور هنرهایی بین المللی و قابل فهم برای عموم هستند. این هنرها به واسطه برخورداری از طنز قابلیت های زیادی برای انتقال مفاهیم دارند.
وی درباره فعالیت جشنواره کارتون و کاریکاتور خراسان شمالی که در دوره دهم با محوریت موضوع جوان ایرانی برگزار می شود، افزود: عباس ناصری و وحید نمازی در 10 دوره گذشته تلاش بی وقفه و دلسوزانه ای برای پیشبرد این رویداد داشته اند. خراسان شمالی و شهر بجنورد امروزه به دنبال این تلاش ها به یکی از مناطق جدی در حوزه کارتون و کاریکاتور تبدیل شده است و امیدوارم بعد از این، در عرصه بین الملل نیز شاهد اتفاقات جدی توسط هنرمندان باشیم.
شجاعی طباطبایی خاطر نشان کرد: برگزاری جشنواره ها در شهرهای دیگر و تمرکز زدایی از تهران باعث می‌شود هنرمندانی که حرفی برای گفتن دارند و فضایی را نمی یابند، بیشتر و بهتر دیده شوند. سیاست های حوزه هنری برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکیداتشان بر مباحث سیاسی و اجتماعی روز است. همانطور که بیانیه گام دوم انقلاب ایشان متوجه جوانان مستعد و کوشا و آینده سازان کشور است؛ جوانانی که در جنگ تحمیلی به اسطوره های مقاومت تبدیل شدند و حوزه هنری بر مبنای این تاکیدات اولویت اصلی خود را بر توجه ویژه به جوانان قرار داده است. در بجنورد به شایستگی ارزیابی دقیقی از این مباحث شده و موضوع جوان ایرانی برای جشنواره امسال انتخاب شده است. از دیگر تلاش های این بخش راه اندازی سایت تخصصی کارتون مگ و رادیو کارتون در بجنورد است که توجه بسیاری از هنرمندان این حوزه را جلب کرده است.
وی همچنین توضیح داد: حوزه هنری همچنین مدافع جبهه مقاومت است و همیشه تلاش داشته تا درباره این موضوع جریان سازی کند. از جمله پیشبرد موضوع ترامپیسم که نگاه آرمان خواهانه ای نسبت به مسائل روز دارد. نمایشگاه پوستر میانمار نیز از جمله این فعالیت ها بود که آثار و نتایج آن برای مجامع بین المللی ارسال شد و جریان سازی کرد.
عباس ناصری دبیر هنری جشنواره نیز عنوان کرد: تاکنون جشنواره ای در حوزه کارتون و کاریکاتور نبوده است که موضوع آن جوانان باشند و انتخاب این موضوع برای ما به دلیل نداشتن آرشیو کار سختی بود اما خوشبختانه با همکاری موسسه سپهر سوره هنر مشارکت خوبی مثل هر سال صورت گرفت. در دوره گذشته چهره استاد جواد علیزاده موضوع بخش کاریکاتور بود و از ایشان تجلیل نیز شد. امسال چهره استاد بهمن عبدی برای این بخش انتخاب شده و در آیین معرفی برگزیدگان مورد تقدیر هم قرار می گیرند.
وی ادامه داد: در بخش کارتون با موضوع جوان ایرانی 443 و در بخش کاریکاتور 160 اثر از 24 استان دریافت کردیم که توسط پنج داور و سه کمک داور ارزیابی شدند. کمک داوران جشنواره از برگزیدگان مسابقه چلگی بودند که داوران را همراهی کردند. همچنین 160 هنرمند مجموعا در این رویداد شرکت کرده اند و در نهایت 19 هنرمند از 13 استان روز شنبه 18 آبان ماه در بجنورد معرفی می شوند. در بخش جنبی نیز ورکشاپ ترامپیسم با حضور هنرمندان برگزیده و اساتید مدعو در بجنورد همزمان با جشنواره برگزار می شود.
وحید نمازی دبیر اجرایی جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور جوان ایرانی نیز بیان کرد: با درک اهمیت تصویر و شناخت زبان کارتون و کاریکاتور و ویژگی های منحصر به فرد این هنر، باید بگوییم که مردم نگاه تیزبین، نکته سنج و دغدغه مند این هنر را دوست دارند. کارتون و کاریکاتور زبانی رسانه ای دارد و هنوز هم میداندار و بیان کننده دغدغه های مردم است. با توجه به ظرفیت های استانی امسال همت را بر این گذاشتیم که جشنواره ای جریان ساز و با موضوعی شاخص برگزار کنیم. البته نگاهمان صرفا جشنواره ای نبوده و این رویداد را به عنوان فرآیند مدنظر داشته و داریم.
رییس حوزه هنری استان خراسان شمالی ادامه داد: جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور خراسان شمالی در 10 سال گذشته ماموریت های خود را در فاز زمانی ده ساله تعریف کرده است. اولین ماموریت این جشنواره تولید محوری و مساله محوری است. موضوعات منتخب آن باید در حوزه اجتماعی مطرح باشد و برای اکثر هنرمندان تازگی داشته و در راستای آن تولید صورت بگیرد. شناسایی استعدادهای جدید و تعامل حرفه ای با هنرمندان، اساتید و پیشکسوتان، داشتن ابداعات و حرف های تازه و گریز از روزمرگی باعث می شود اتفاقات جدیدی را رقم بزنیم. در این جشنواره هر سال شاهد اتفاقات جدیدی بوده ایم و برای ده ساله دوم نیز رسیدن به اهداف دیگری را پیش بینی کرده ایم. برگزاری مسابقه چلگی، راه اندازی سایت تخصصی و دو زبانه مجله کارتون و برگزاری 10 دوره جشنواره کارتون و کاریکاتور باعث ایجاد یک برند شده است.
نمازی خاطر نشان کرد: همچنین تلاش کرده ایم در ترکیب هیات داوری در هر دوره انتخاب های متنوعی داشته باشیم و از جوانان هم در کنار اساتید کمک گرفته ایم. اضافه شدن بخش کاریکاتور به جشنواره هم دیگر اتفاق مهم طی دوره های گذشته بود. رویداد چلگی نیز فرصت دیده شدن را برای هنرمندان جوان فراهم می کند و با حمایت هایی نظیر نقد آثار و امتیازدهی و حضور در جلسات داوری برگزیدگان آن سعی کردیم کمکی به معرفی جوانان کرده باشیم.
وی افزود: همچنین ایجاد شبکه توزیع و عرضه آثار مهم بود و برگزاری دو دوره مسابقه درک کارتون را به طور عمومی انجام دادیم. اتاق فکر جشنواره نیز هر ساله جلساتی را برگزار می کند و با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب موضوع جوان ایرانی نیز در ادامه همین جریان انتخاب شد. جوان ایرانی بیش از 20 بار در این بیانیه مورد خطاب رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است تا در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، علمی و فرهنگی و... سکان دار باشد. در حالیکه ما معمولا از عنوان جوان برای رده بندی سنی استفاده می کردیم اما خوشبختانه این عنوان، امروز موضوع یک جشنواره است.
نمازی عنوان کرد: همچنین سعی کردیم قالب های دیگر رسانه ای مثل موشن گرافی را نیز درگیر کنیم. در بخش موسیقی هم قطعه ای مختص جوان ایرانی تولید شد و همزمان با مراسم اختتامیه در 15 استان از جمله قم، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کردستان، یزد، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردیبل، گلستان، سمنان و... نمایشگاه هایی از آثار منتخب برگزار می شود.
بخش دوم جلسه به پرسش و پاسخ اختصاص یافت.
شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر تاثیر کاریکاتور و کارتون بر افزایش روحیه نقد پذیری در مسئولان گفت : یکی از فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) این بود که هنر باید نمایش دهنده مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باشد. ما تلاش می کنیم سطح و آستانه تحمل نقد را به واسطه به کار گیری این هنرها بالا ببریم اما متاسفانه این یک واقعیت است که روحیه نقدپذیری در جامعه پایین آمده است و حتی برخی از خبرگزاری ها و مطبوعات به راحتی ستون و بخش ثابت کاریکاتور را حذف کرده اند. امیدواریم کارتون و کاریکاتور بتواند سطح تحمل نقد را بیش از این ها بالا ببرد.
اجرا و کارشناسی این نشست را محمدرضا زنگنه برعهده داشت.
دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور جوان ایرانی روز شنبه 18 آبان ماه از ساعت 18 در تالار حافظ شهرداری بجنورد برگزیدگان خود را معرفی می کند.

twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

پاییزه کتاب در سراسر کشور برگزار می‌شود

جشن امضا کتاب توسط مولفان برتر کشور در هفته کتاب

برگزاری نشست «هم‌اندیشی گسترش ترجمه و نشر آثار ایرانی»

اهدای کتاب از سوی سازمان محیط زیست به مناطق سیل‌زده

تجلیل از قاسمعلی فراست در سومین روز هفته کتاب

ثبت نام طرح پاییزه کتاب 1398 ویژه شهر تهران آغاز شد

دومین همایش ملی حقوق نشر برگزار می‌شود

کتاب‌خوانان و کتاب‌داران برتر وزارت نیرو تجلیل می‌شوند

اختتامیه ششمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی برگزار می‌شود

صعود صادراتی‌ها در درآمدهای مشاع و غیرمشاع

اهدای 12 میلیارد ریال کتاب همزمان با هفته کتاب/ حواله 400 میلیون ریالی برای هر استان

تجلیل از 20 نویسنده و فعال فرهنگی کردستان در هفته کتاب

تاکید بر حضور اهالی فرهنگ در کتابگردی/ تغییرات در نامگذاری روزهای هفته کتاب

نشست خبری هفته کتاب برگزار می‌شود

برگزاری هفدهمین نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی در هفته کتاب

گرامیداشت پیشکسوتان ادبیات کودک و نوجوان در هفته کتاب

اهدای کتاب به مساجد، مدارس و دانشگاه‌های خراسان جنوبی در هفته کتاب

فعالان و خادمان نشر ایلام در هفته کتاب تجلیل می‌شوند

تجدید میثاق کتابداران با آرمان‌های امام (ره) در هفته کتاب

برنامه‌های خراسان شمالی در هفته کتاب اعلام شد

حمایت سازمان فرابورس و فین‌استارز از جشنواره‌های استارتاپی ITE 2019

بانک‌های سپه و کارآفرین؛ حامی ویژه جشنواره چهره‌های ماندگار

آغاز «شوکران»‌ از ۱۳ آبان/ متفکران به صحنه باز می‌گردند

راهیابی «گردو» به بخش مسابقه و نامزدی در جایزه سیفژ سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلمون بلژیک

مدیر و هیات داوران مسابقه و نمایشگاه پوستر و اقلام تبلیغاتی تئاتر معرفی شدند/ ۱۵ و ۲۰ آبان ماه آخرین مهلت ارسال اثر

28 آبان ماه؛ اختتامیه کتاب سال دانشجویی

تجلیل از خادمان کتاب استان سیستان و بلوچستان در هفته کتاب

برگزاری نمایشگاه کتاب اقلیت‌های دینی در هفته کتاب

اعلام آمادگی بانک صادرات مازندران برای مشارکت در طرح توسعه‌ روستای «بزرگ بیشه محله»‌ فریدونکنار

بانک صادرات ایران ٢٠٠٠ میلیارد ریال به واحدهای تولیدی استان مرکزی پرداخت کرد

پربیننده ترین ها
تبدیل دانش مدیریت به کسب و کار هدف جایزه ملی مشاوره مدیریت ایران است
صنایع از نخبگان دانشگاهی به عنوان مشاور در رونق تولید استفاده کنند
مستثنی شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام به گردش مالی سازمان تأمین اجتماعی کمک می‌کند/ انتظار کارگران و بازنشستگان این است که مالکیت بانک رفاه متعلق به خودشان باقی بماند
تجلیل از قاسمعلی فراست در سومین روز هفته کتاب
جشنواره سیمرغ در جهت ترویج فرهنگ سلامت است/ ارسال 46 هزار و 806 اثر به جشنواره
عملکرد ٢٠ میلیارد ریالی ستاد خیرین مدرسه‌ساز بانک صادرات ایران در احیای ٢٨ پروژه آسیب‌دیده سیل ‌لرستان
پوستر هفته کتاب طرحی آرمانی برای رشد کتاب‌خوانی در جامعه
چرا مدیریت ریسک در نظام بانکی نهادینه نمی‌شود؟
همایش «دوچرخه‌‎سواران کتاب‌دوست» یزدی در پایتخت کتاب ایران
اهدای 110 ویلچر به معلولان و خانواده شهدا
بانک صادرات ایران حامی تیم ملی کبدی ایران در مسابقات قهرمانی جوانان جهان
مشاور مدیرعامل بانک صادرات ایران در امور بین‌الملل منصوب شد
پاییزه کتاب در سراسر کشور برگزار می‌شود
اهدای کتاب از سوی سازمان محیط زیست به مناطق سیل‌زده
جشن امضا کتاب توسط مولفان برتر کشور در هفته کتاب
برگزاری نشست «هم‌اندیشی گسترش ترجمه و نشر آثار ایرانی»
بزرگ‌ترین طرح زیست‌محیطی صنعت مس در سفر رئیس جمهور به کرمان افتتاح می‌شود
مدیر و داوران مسابقه و نمایشگاه عکس تئاتر جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند
محسن مومنی شریف: هنر ما باید هنری امیدآفرین باشد
هفته کتاب از یک نهال نوپا به یک درخت تنومند و پُربار تبدیل شده/مشارکت 70 سازمان و نهاد در هفته کتاب
دومین همایش ملی حقوق نشر برگزار می‌شود
کتاب‌خوانان و کتاب‌داران برتر وزارت نیرو تجلیل می‌شوند
اختتامیه ششمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی برگزار می‌شود
ثبت نام طرح پاییزه کتاب 1398 ویژه شهر تهران آغاز شد
نام روزهای بیست و هفتمین هفته کتاب اعلام شد
صعود صادراتی‌ها در درآمدهای مشاع و غیرمشاع
بهبود روابط سینما با سایر حوزه‌ها مهمترین هدف جایزه پژوهش سال
امضای سه تفاهم‌نامه با مراکز علمی در حوزه ساخت داخل
صدور مجوز فعالیت ارزی موسسه اعتباری ملل
شعب بانک صادرات ایران سود سهام شرکت ملی «کشت و صنعت و دامپروری پارس» را پرداخت می‌کنند
  • 16
  • :
  • 28
  • :
  • 3
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید
Page Generated in 0/6548 sec