سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 73548 منتشر شده در مورخ: 1399/2/6 ساعت: 23:34 گروه: صفحه نخست  
هیچ بیماری در ایران برای تخت مراقب ویژه منتظر نمی‌ماند/ صدور مجوز صادرات محصولات پزشکی
روحانی:

هیچ بیماری در ایران برای تخت مراقب ویژه منتظر نمی‌ماند/ صدور مجوز صادرات محصولات پزشکی

رئیس جمهور با بیان اینکه همه دولت ها در آزمایش بزرگ چگونگی مدیریت همزمان سلامت و اقتصاد قرار گرفته‌اند، گفت: شرایط ما در تخت‌های مراقبت ویژه شرایطی است که هیچ بیماری در انتظار نمی‌ماند.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم،حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در نشست با فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشور اظهار داشت: ویروس کرونا یک مشکلی است که با آن روبرو شدیم، ما در حال تحریم هستیم و نمی توانیم وام بگیریم و ارتباط بانکی داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه قبل از تحریم سال ۹۷ ، اعتبار بانکی چند میلیارد دلاری انتظار ورود به کشور را داشت، بیان کرد: با این قیمت نفت مشکلات زیادی برای فروشندگان نفت ایجاد شده که بر روی درخواست واردات از ما نیز تاثیر گذاشته است.

 

 

رئیس‌جمهور اظهار داشت: همه دولت ها در آزمایش بزرگ چگونگی مدیریت همزمان سلامت و اقتصاد قرار گرفته‌اند. در کشوری که وقتی کسی مبتلا به کرونا می‌شود شبی هزار دلار هزینه درمانش می‌شود و برایش چهارهزار دلار شارژ می‌کنند با کشوری که در آن افراد مبتلا به رایگان مداوا می‌شوند بسیار فاصله وجود دارد. فشار زیادی در این زمینه بر دوش دولت قرار دارد.

** بیماری برای تخت مراقبت ویژه در ایران منتظر نمی‌ماند

روحانی خاطرنشان کرد: دور روز پیش در افتتاحی که داشتیم وزیر بهداشت اعلام کرد تا پایان سال، ۸ هزار تخت جدید افتتاح می‌شود. از آن طرف تجهیزات درمانی ما، شرایط ما در تخت‌های مراقبت ویژه شرایطی است که هیچ بیماری در انتظار نمی‌ماند. حتی در برخی کشورهای پیشرفته هم مشکلاتی جود دارد. کاری که شرکت‌های دانش بنیان ما انجام دادند و قدم‌های بسیار خوبی انجام دادند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا سبک زندگی را عوض کرده است، به اهمیت حضور شرکت های دانش بنیان پرداخت و گفت: کاری که شرکت‌های دانش‌بنیان ما انجام دادند، قدم‌های بسیار خوبی بود. الان تقریباً نیاز ما در زمینه ونتیلاتور برطرف و اینکه ما خودمان سی تی اسکن، مواد شوینده و ماسکN95 را تولید کنیم کار بزرگی است.

** پرداخت پول بیشتر عواقب نقدینگی دارد

رئیس جمهور ادامه‌داد: بانک‌ها برای کمک به جامعه در شرایط شیوع کرونا، تلاش کردند، ۲۴ هزار میلیارد تومان وام یک میلیون تومانی برای مردم در نظر گرفته شد. ممکن است بگویند که یک میلیون پول زیادی نیست، بله زیاد نیست اما باید بدانیم که خیلی‌ها به همین پول نیاز دارند. دولت به اندازه ای که توانایی داشت پرداخت کرد. البته مردم می‌گویند دولت بیشتر پرداخت کند، مگر پول ندارد؟ دولت می‌تواند بیشتر پول بدهد اما باید عواقب آن را هم دید. اگر پول بیشتری در اختیار مردم باشد آن وقت عواقب نقدینگی آن چه می‌شود؟ اگر نقدینگی بی‌پشتوانه باشد عوارض بعدی دارد.

** مجوز صادرات تولید مازاد محصولات پزشکی کارخانه‌ها داده شد

روحانی با بیان اینکه بخشی از جامعه پزشکی در ابتدای شیوع کرونا با ایثار جان خود و خطر کردن به صحنه مبارزه با کرونا آمدند، اظهار کرد: کار بزرگی در این دو ماه از سوی جامعه پزشکی و همه نهادهای مسئول انجام شده است. از دولت خواسته شد که نیازمندی‌های داخلی را تامین کنیم و این کار انجام شد و الان به وزارت صمت این اجازه داده شده که کارخانه‌هایی که تولید مازاد دارند آن را صادر کنند.

وی ادامه داد: خیلی مهم است که در طول دو ماه از شرایط نیازمندی به برخی محصولات پزشکی حالا به وضعیتی برسیم که برخی از کالاهای پزشکی را صادر کنیم. البته ما هنوز در برخی موارد نیازمند تأمین مایحتاج پزشکی هستیم اما می توانیم قدم به قدم جلو رویم و مشکلات خود را حل کنیم.

** باید برای اقتصاد کشور در بلندمدت تصمیم گیری کنیم

رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ کس نمی‌تواند بگوید که چند ماه قرار است وضعیت کرونایی ادامه یابد، بیان کرد: این ویروس ناشناخته است و برایش واکسن و درمانی مشخص نشده و اگر به داروی درمان قطعی این ویروس نرسیم یا دنیا نرسد در خرداد و تیر هم ممکن است با این بیماری مواجه باشیم. ممکن است چند ماه و یا تا آخر سال هم طول بکشد.

روحانی تاکید کرد: پس اگر می‌گوییم سفر انجام نشود، اجتماعات مردمی شکل نگیرد این باعث تأثیر بر کسب و کارها می‌شود و به همین دلیل باید برای اقتصاد کشور در بلند مدت تصمیم‌گیری کنیم.

وی بیان کرد: اگر تولید کننده ای در داخل سال بتواند آنچه وام می‌گیرد را بازپس دهد و اگر این شدنی باشد بانکهای ما دست شان بازتر خواهد بود و می‌توان وام‌های خرد را پرداخت کرد. البته به شرطی که نقدینگی ما به ۲۷ یا ۲۸ درصد نرسد و مثلاً با برگرداندن آن وام تا اسفندماه نقدینگی ما ۲۵ درصد باشد.

** بورس در ماه‌های اخیر خوش درخشید

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بورس کشور در ماه‌های اخیر خوش درخشید، گفت: در شرایطی که بورس بسیاری از کشورها در این روزها دچار مشکل شدند اما بورس ما به خوبی کار خود را پیش برده است.

روحانی در همین زمینه ادامه داد: اگر زمینه ارتباط بورس با بخش خصوصی تقویت شود، برندهایی در کشور هستند که مردم به آنها اعتماد دارد و که اگر اعلام کند اوراقی دارم مردم می‌پذیرند و خریداری می‌کنند تا حدی که شاید نیازی به حمایت بانک‌ها نباشد یا اگر هم بانک بخواهد حمایت کند راحت‌تر این کار را انجام می‌دهد.

** دورکاری برای صاحبان بخش خصوصی صرفه اقتصادی دارد

وی با اشاره به اینکه توجه به دورکاری در بخش خصوصی برای خود صاحبان این بخش صرفه اقتصادی دارد، اظهار کرد: فضای دیجیتالی می تواند بسیار به ما کمک کند و باید قبل از کرونا می پذیرفتیم که این فضا به کسب و کارهای ما کمک می‌کند. هم خدمت بیشتری به مردم می‌دهد و هم این خدمات امنیت بیشتری دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در برابر کرونا باید با تدبیر و بدون دلهره عمل کنیم، گفت: کرونا وجود دارد و ما باید مراقبت کنیم و واقعیت را بپذیریم و خودمان را با آن سازگار کنیم. باید یک زندگی طبیعی اما توام با احتیاط داشته باشیم. این سختی در پیش روی ما قرار گرفته است و باید با آن کنار بیاییم.

روحانی با انتقاد از برخی شایعه‌سازی‌ها در زمینه ورود نهاده‌ها به کشور از طریق گمرک، گفت: من از منشأ این شایعات باخبرم و می‌دانم چه کسی آنها را طراحی می‌کند. همان کسی که نهاده را دارد می آورد و هنوز روی کشتی است خودش  شایعه درست می‌کند و می‌گوید وارد شده و گمرک تحویل نمی‌دهد. من خواهش می‌کنم از این شیوه‌ها در شرایط فعلی استفاده نشود تا از این وضعیت عبور کنیم که مطمئن هستم اگر هماهنگی و تدبیر لازم را داشته باشیم این اتفاق خواهد افتاد.

انتهای پیام/

 

twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

کشته شدن حداقل 11 نفر در جریان اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا

ضرغام فولادوند به قالیباف تبریک گفت

هفت محور پدافند غیرعامل روی میز بهارستان/ ضرورت تدوین قوانین جدید برای دفاع غیرنظامی

سیدصابر امامی مدیرعامل شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران شد

تشکیل جبهه ملی،عربی و اسلامی برای مقابله با جریان سازش

مسعود وکیلی‌نیا مدیر عامل شرکت مبین‌وان کیش شد

امضا قرارداد اجرای پروژه بهبود راندمان واحد موم گیری با هدف افزایش تولید روغن پایه و افزایش مرغوبیت محصول جانبی واکس

قوانین چند‌گانه مانع از برنامه‌ریزی بلند‌مدت شرکت‌های آی‌تی‌ است

برای کاهش قیمت‌های بازار اگر لازم باشد فروش پراید را از سر می‌گیریم

پیام تبریک مدیرعامل شرکت گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند به مناسبت سالروز تاسیس این شرکت

تمدید مهلت ارسال کد ملی برای وام

تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله امینی/عمر با برکت آیت الله امینی در نشر معارف اسلامی و مجاهدت سیاسی صرف شد

جمعه در برخی کشور‌ها اول رمضان اعلام شد

افزایش سقف ذخیره سهمیه بنزین در کارت‌های سوخت

۵ توصیه فائو برای جلوگیری از شیوع کرونا

دعای هفتم صحیفه سجادیه +متن و ترجمه

توضیحات نمکی درباره طرح بیماریابی کرونا ویروس در سراسر کشور

روزنوشت فجر4 | ورود ستاره‌ها و یک سورپرایز

عکس تئاتر تکرار پذیرکردن تکرار ناپذیرهاست

یادبود جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی در جشنواره تئاتر فجر؛همه همدردیم

کتاب عکس تئاتر «لحظه قطعی» منتشر شد

نشست رسانه‌ای جشنواره تئاتر فجر برگزار می‌شود

جزییات نمایشگاه «لحظه قطعی» اعلام شد

معرفی راه‌یافتگان به مسابقه و نمایشگاه اقلام تبلیغاتی جشنواره تئاتر فجر

سالن‌های میزبان جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند

پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره فیلم فجر

اعلام تاریخ پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره فیلم فجر 38

بازی ایرانی با همکاری مبین وان در بازارهای عربی عرضه می شود

۸۵ فیلم در دبیرخانه جشنواره فجر بازبینی شد/ انتخاب نشدن فیلم‌های ناقص

آغاز «انتقام سخت»/ حملات سنگین موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد/ احتمال وقوع موج سوم شلیک‌ها

پربیننده ترین ها
ضرغام فولادوند به قالیباف تبریک گفت
درخواست 354 نفر از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای تشکیل کمیسیون « فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال » در مجلس شورای اسلامی
مجلس بنای مچ‌گیری ندارد اما پیگیر حقوق مردم است/انقلاب اسلامی، مهمترین الگوی رقیب برای نظام سرمایه داری جهانی است
تدارک برای پیش‌فروش یکساله 75 هزار دستگاه خودرو/ 22 هزار دستگاه خودرو آماده تحویل از هفته آینده
مجلس کجاست و اولویت‌هایش چیست؟
ادامه تظاهرات گسترده در بیش از ۲۰ شهر مهم آمریکا
قالیباف با ۲۳۰ رای رئیس مجلس شد/ قاضی زاده و نیکزاد نواب رئیس شدند/ اسامی ناظران و دبیران هیات رئیسه
علیرغم همه محدودیت‌ها، توسعه کشور متوقف نمی‌شود/ افتتاح 200 طرح صنعتی و معدنی به ارزش 170 هزار میلیارد تومان تا سال 1400
اقتصاد و فرهنگ در صدر فهرست اولویت های کشور است/ معیشت طبقه ضعیف در اولویت مجلس باشد/ مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال و پاکدست در رأس امور خواهد بود/ هشدار به پرهیز از آفات دوران نمایندگی
تانک و بالگرد نظامی؛ تاکتیک ترامپ برای رعب و وحشت و سرکوب شهروندان آمریکا
کشته شدن حداقل 11 نفر در جریان اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا
امام یک انسان تحول خواه و تحول آفرین بود/ اوضاع امروز آمریکا واقعیاتی است که همیشه پنهان می‌شد/آمریکایی‌ها با رفتارهایشان رسوا شده‌اند/امام ثابت کردند که ابرقدرت‌ها ضربه‌پذیر و شکست‌پذیرند/ در مواردی متاسفانه عقب‌گرد داشتیم
هفت محور پدافند غیرعامل روی میز بهارستان/ ضرورت تدوین قوانین جدید برای دفاع غیرنظامی
شکست رژیم صهیونیستی در هر جنگی در آینده
مجلس نماد دموکراسی اسلامی و مردم سالاری دینی است /ما از مجلس، اخوّت را می‌خواهیم/ مبنای همکاری دولت با مجلس، چارچوب قانون اساسی است
یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی افتتاح شد
  • 12
  • :
  • 34
  • :
  • 34
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید
Page Generated in 0/1233 sec